Trybunał Konstytucyjny opublikował dziś uzasadnienie wyroku z października 2020 r. ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. 22 października 2020 roku TK orzekł, że przerywanie ciąży ze względu na podejrzenie ciężkiej choroby lub upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Wyrok Trybunału do dziś nie był opublikowany w Dzienniku Ustaw.Na początku grudnia rząd wydał komunikat, w którym poinformowano, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia.
W opublikowanym dziś uzasadnieniu czytamy: "Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny".
TK powołał się w swoim uzasadnieniu na art. 38 Konstytucji, w myśl którego: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia" oraz art. 30, według którego "Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych".
Czytaj też:
Uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji opublikowane. Wiadomo, co zrobi rząd
Politycy opozycji oraz sprzyjający im dziennikarze przekonują, że Trybunał Konstytucyjny celowo dziś opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji, ponieważ rząd "chce coś przykryć". – Rząd próbuje przykryć swoją nieudolność i fiasko programu szczepień – mówił w Sejmie przewodniczący PO Borys Budka.
Jednak jak ustalił portal tvp.info, termin publikacji związany jest z tym, że dopiero dziś wpłynęło ostatnie zdanie odrębne do uzasadnienia wyroku od jednego z sędziów TK. Potwierdziła to też na Twitterze, pod naszym artykułem, prof. Krystyna Pawłowicz, sędzia TK.
Do wyroku zdania odrębne zgłosiło dwóch sędziów: Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski, z kolei do uzasadnienia wyroku wpłynęły trzy zdania odrębne. Zgłosili je sędziowie Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak.
Czytaj też:
Godek: Możemy spodziewać się histerii środowisk feministycznych