O nowej funkcji Beaty Szyło informuje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Z ustaleń gazety wynika, że wicepremier Piotr Gliński powołał dziewięciu członków rady muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu na kadencję w latach 2021–2025. Wśród nich jest właśnie była premier Polski. "O powołaniu Beaty Szydło do rady przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau Ministerstwo Kultury poinformowało już w Dzienniku Urzędowym" – czytamy.
Pozostałem osoby powołane przez Glińskiego to: Bogdan Bartnikowski, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. Edward Kosakowski, prof. dr hab. Stanisław Krajewski, dr Marek Lasota, ks. dr hab. Jan Nowak, Krystyna Oleksy.
Do zadań Rady należy sprawowanie nadzoru nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa.
Nadal jednak nie wiadomo, kto zostanie przewodniczącym Rady. Tę rolę pełniła w poprzedniej kadencji Krystyna Oleksy.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska
Jednocześnie "Gazeta Wyborcza" w swoim artykule poświęca sporo miejsca kwestii Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Dziennik wskazuje, że rząd od trzech lat polski nie powołał nowego składu MRO.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w ostatnim składzie Rady zasiadała m.in. Barbara Engelking, która pełniła funkcję przewodniczącej.
Engelking wraz z Janem Grabowskim na początku lutego tego roku zostali skazani za zniesławienie Edwarda Malinowskiego. Mężczyzna miał rzekomo doprowadzić podczas II wojny światowej do wydania Niemcom kilkudziesięciu Żydów ukrywających się w lesie. Ostatecznie okazało się, że Engelking i Grabowski nie dochowali naukowej rzetelności, przedstawiając nieprawdziwe informacje. Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Grabowski i Engelking muszą przeprosić Filomenę Leszczyńską za fałszywa informacje dot. jej stryja.
Czytaj też:
Szydło w PE: Nie organizujcie debat opartych na fake newsach i dezinformacjiCzytaj też:
Najbardziej wpływowa kobieta w polityce? Ciekawy sondaż