"Celem projektowanej ustawy jest ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, dla upamiętnienia zrywu z lat 1918-1919 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom" – czytamy w komunikacie opublikowanym we wtorek przez Kancelarię Prezydenta.
"Powstanie Wielkopolskie, chociaż mocno zakorzenione w lokalnej pamięci historycznej, w świadomości ogólnopolskiej funkcjonuje w stopniu nieadekwatnym do swojego żywotnego znaczenia i doniosłego wpływu, jaki wywarło na losy państwowości i kształtowanie się granic Rzeczypospolitej" – napisano.
Prezydencki projekt ustawy ma trzy artykuły. Czytamy w nim, że "w hołdzie bohaterskiego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej, dzień 27 grudnia ustanawia się Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego". Dzień ten ma być świętem państwowym.
Jakie znaczenie miało Powstanie Wielkopolskie?
W uzasadnieniu do projektu napisano m.in., że "znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla przywrócenia naszej ojczyzny na mapę polityczną Europy było trudne do przecenienia". "Można stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać, gdyby nie zryw Wielkopolan" – podkreślono.
Poinformowano również, że inicjatywa ustawodawcza prezydenta stanowi odpowiedź na wystąpienie przedstawicieli społeczności i władz samorządowych z regionu Wielkopolski.
Zgodnie z projektem, ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Czytaj też:
Andrzej Duda: Muszę powiedzieć, że jestem poruszony