"Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Rozmowa była okazją do przedstawienia polskiego stanowiska wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i omówienia relacji polsko-węgierskich" – napisał na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Wyraźne różnice
Polska i Węgry prezentują odmienne stanowiska wobec tego, jak postępować w stosunku do Rosji jej po agresji na Ukrainę. Warszawa domaga się jak najdotkliwszych sankcji. Z kolei Budapeszt podkreśla, że nie będzie podejmował żadnych decyzji, które mogłyby się okazać kosztowne dla obywateli Węgier. Viktor Orban potępił atak na Ukrainę, ale konsekwentnie sprzeciwia się nałożeniu sankcji na rosyjskie surowce energetyczne. Węgry nie zgodziły się również na tranzyt broni dla walczącej ukraińskiej armii przez swoje terytorium.
Postawę Viktora Orbana skrytykował m.in. prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.
Orbán spotka się z Franciszkiem. Włoski portal: Kanał komunikacyjny z Kremlem
Premier Węgier Viktor Orbán zostanie przyjęty przez Ojca Świętego na prywatnej audiencji 21 kwietnia. Będzie to jego trzecie spotkanie z papieżem Franciszkiem i pierwsza wizyta zagraniczna, po ostatnich wygranych wyborach.
O wizycie premiera Orbana w Watykanie pisze także portal "Il Sismografo", sugerując, że spotkanie może sprzyjać utworzeniu za pośrednictwem Węgier "kanału komunikacji na odległość pomiędzy Stolicą Apostolską, a Kremlem".
Ten sam portal błędnie informuje jednak, że będzie to pierwsze od wybuchu wojny na Ukrainie spotkanie papieża Franciszka z europejskim przywódcą. Wśród polityków, których w ostatnich tygodniach przyjął Ojciec Święty, należałoby bowiem wymienić prezydenta Polski Andrzeja Dudę, który spotkał się z papieżem 1 kwietnia, a także premiera Słowacji Eduarda Hegera, który został przyjęty w Watykanie 14 marca - tego samego dnia, kiedy papież spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Łotwy Edgarsem Rinkēvičsem.