Organizacje: Europejskie Stowarzyszenie Sędziów, Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych, Europejscy Sędziowie dla Demokracji i Wolności oraz Sędziowie dla Sędziów w niedzielę wysłały skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu – relacjonuje dziennikarz TVN24.
Jak podaje stacja, pismo organizacji sędziowskich dotyczy decyzji Rady Unii Europejskiej o zaakceptowaniu polskiego KPO, w zamian za obietnicę spełnienia tzw. kamieni milowych. Sędziowie twierdzą bowiem, że nawet spełnienie przez polski rząd tych wymagań Unii Europejskiej "nie wystarczy do zapewnienia niezależności sądów i niezawisłości sędziów" w Polsce.
Kompromis ws. KPO. 116 kamieni milowych, na które zgodził się PiS
Na początku czerwca Komisja Europejska zaopiniowała pozytywnie Krajowy Plan Odbudowy Polski. Jak komentował wówczas szef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda kamienie milowe są "już ustalone".
– Skupiamy się na ich realizacji, a jest ich aż 116. KPO zawiera 48 reform i 116 powiązanych z nimi kamieni milowych oraz 54 inwestycje i 166 wskaźników. Ostatecznym terminem realizacji programu jest 31 sierpnia 2026 r. Do wykorzystania mamy 23,858 mld euro w części dotacyjnej i 11,507 mld euro w części pożyczkowej – tłumaczył polityk.
Minister zapewnił, że wśród tych 116 kamieni milowych obecnie nie ma kwestii wyboru składu KRS. Jednocześnie dodał, że część tych kamieni milowych już została zrealizowana. – Na przykład wejście w życie wodoru jako paliwa alternatywnego – mówił polityk.
Czytaj też:
Wiceszef MSZ: Mieliśmy do czynienia z polityką szantażu ze strony KECzytaj też:
Środki z KPO trafią do Polski, gdy PiS straci władzę? Sikorski apeluje do rządu