Trwa spór o złożoną w ubiegłym tygodniu nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Propozycja zmian to efekt negocjacji z Komisją Europejską w sprawie odblokowania pożyczki z Krajowego Planu Odbudowy w zamian za realizację narzuconych przez Brukselę tzw. kamieni milowych, których część dotyczy ingerencji Komisji Europejskiej w polski wymiar sprawiedliwości.
Kontrowersje wobec nowelizacji
Propozycje spotkały się jednak z miażdżącą krytyką. Swój sprzeciw wobec proponowanych zmian wyraził prezydent Andrzej Duda, stwierdzając, że nie dopuści do sytuacji, w której możliwe stałoby się kwestionowanie sędziowskich nominacji. Suchej nitki na projekcie nie zostawili eksperci Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. Swój sprzeciw wyraziły także Solidarna Polska i Konfederacja.
Pozostałe partie opozycyjne nie wykluczyły prac nad projektem.
Pod naporem krytyki PiS wycofało się jednak z ekspresowego trybu procedowania ustawy. Według medialnych doniesień, I czytanie projektu zaplanowano na 11 stycznia. Do tej czasu przeprowadzane są konsultacje, w których bierze udział m.in. Kancelaria Prezydenta
Opozycja poprze ustawę ws. SN?
Tymczasem jak wskazuje sondaż IBRiS, przeprowadzony na zlecenie Radia ZET, Polacy oczekują, że opozycja będzie współpracować z rządzącymi w tej sprawie i poprze projekt nowelizacji.
Ankietowani odpowiadali na pytanie: "Czy opozycja parlamentarna powinna poprzeć projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w brzmieniu wynegocjowanym z Komisją Europejską, który odblokuje środki unijne dla Polski?".
W odpowiedzi aż 71,2 proc. badanych odpowiedziało "tak", a przeciwnego zdania było 19 proc. ankietowanych przez IBRiS. Zaledwie 9,8 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.
Czytaj też:
Projekt nowelizacji ustawy o SN. Jest opinia Naczelnej Rady AdwokackiejCzytaj też:
Co myślą Polacy o projekcie zmian w SN? Zaskakujący sondaż