"ZUS spełnia wszystkie kryteria piramidy finansowej. Wypłaty wcześniejszych uczestników systemu finansowane są z wpłat nowych ofiar" – pisze jeden z liderów Konfederacji na Twitterze.
"Od Amber Gold ZUS różni się tylko dwoma cechami. Jest nie tylko legalny ale i przymusowy" – dodaje Sławomir Mentzen.
Amber Gold – jedna z największych afer III RP
Marcin P. założył firmę Amber Gold w 2009 r. W wyniku działalności piramidy finansowej ponad 18 tys. osób straciło 851 mln zł oszczędności. W latach 2016-2019 aferą zajmowała się sejmowa komisja śledcza pod przewodnictwem posłanki PiS Małgorzaty Wassermann.
Amber Gold miała inwestować w złoto i inne kruszce, oferując swoim klientom oprocentowanie przekraczające 10 proc. w skali roku. Kilka miesięcy po założeniu firmy Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zawiadomiła prokuraturę, że Amber Gold może prowadzić działalność bankową bez odpowiedniej zgody. Wydano też ostrzeżenie przed firmą.
W 2011 r. Amber Gold przejęło większościowe udziały w liniach lotniczych OLT Jetair oraz Yes Airways, tworząc OLT Express, z którymi współpracował Michał Tusk, syn Donalda Tuska. Na przełomie lipca i sierpnia 2012 r. spółka zawiesiła wszystkie regularne loty, później czarterowe i na samym końcu ogłosiła upadłość.
Marcin P., który usłyszał w sumie 17 zarzutów, przebywa w areszcie od 11 lat. Wyrok ws. Amberg Gold zapadł w maju 2019 roku.
Żona Marcina P. – Katarzyna P. usłyszała 12 zarzutów i została skazana na 11,5 roku więzienia (w maju 2022 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku obniżył karę Katarzynie P. z 12,5 roku więzienia). Katarzyna P., za zgodą sądu, pozostaje na wolności, ponieważ jest jedyną osobą zdolną do opieki nad swoją chorą matką i małoletnim synem.
Czytaj też:
Walka o Senat. Media: Ten ruch Konfederacji może zatopić opozycjęCzytaj też:
Tyszka: Jako jedyne ugrupowanie chcemy upraszczać i obniżać podatki