W nocy ze środy na czwartek kończy się dotychczasowy okres tymczasowych kontroli na granicy Polski ze Słowacją. Zgodnie z rozporządzeniem szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, opublikowanym w Dzienniku Ustaw, tymczasowe kontrole zostaną przedłużone do 3 grudnia.
Po nowelizacji niektóre przejścia graniczne, z których dotychczas korzystali tylko piesi, będą dopuszczać ruch osobowy i towarowy zgodnie z kategorią drogi, z wyłączeniem autobusów i samochodów przeznaczonych do przewozu powyżej siedmiu i nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą. Chodzi o przejścia graniczne: Konieczna, Niedzica, Łysa Polana, Chochołów, Winiarczykówka, Ujsoły, Bór oraz Jaworzynka. Przejścia te mogą przekraczać wyłącznie obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz Konfederacji Szwajcarskiej, a także ich małżonkowie i dzieci.
Gdzie można przekroczyć granicę?
Granicę polsko-słowacką można nadal przekraczać na przejściach: Barwinek i Radoszyce (woj. podkarpackie), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Jurgów i Chyżne (woj. małopolskie) oraz Korbielów i Zwardoń (woj. śląskie), a także przez przejście drogowe Leluchów (woj. małopolskie) oraz przez przejścia kolejowe: Łupków (woj. podkarpackie), Muszyna (woj. małopolskie) i Zwardoń (woj. śląskie).
Natomiast przejścia, gdzie dopuszczony jest wyłącznie ruch pieszy, to Zwardoń – Mýto i Ożenna.
Kontrole na granicy ze Słowacją
4 października rząd zdecydował o przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Decyzja ma związek z masowymi migracjami tzw. szlakiem bałkańskim. W trybie pilnym maksymalny całkowity okres przywrócenia kontroli granicznych może wynosić dwa miesiące.
Również Czechy i Austria podjęły w październiku decyzję o wznowieniu kontroli granicznych z terytorium Słowacji.
Czytaj też:
Parlament Słowacji zatwierdził wstrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy