Wyrok ma związek z wypowiedziami Macieja Wąsika na temat Fundacji Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka. Polityk Prawa i Sprawiedliwości miał zarzucać jej powiązania z Rosją, pranie pieniędzy i działania hybrydowe. Wobec Kramka padło oskarżenie o publiczne wzywanie do rozlewu krwi. Za słowa te fundacja pozwała Wąsika o naruszenie jej dóbr osobistych.
Sąd: Maciej Wąsik musi przeprosić Fundację Otwarty Dialog
Sprawa miała swój finał na sali rozpraw. W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację i utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie. Oznacza to, że Maciej Wąsik musi złożyć oświadczenie, w którym przeprasza za godzące w fundację wypowiedzi. Został również zobowiązany do zapłaty na rzecz fundacji, Kozłowskiej i Kramka po 10 tysięcy złotych. Dodatkowo zasądzono wobec polityka koszty postępowania.
Wyrok skomentował w rozmowie z Wirtualną Polską Bartosz Kramek. Przewodniczący rady Fundacji Otwarty Dialog zwrócił uwagę, że zapadł on ponad cztery lata od złożenia pozwu.
– Jak zauważył sąd już w pierwszej instancji, Wąsik posługiwał się oszczerstwem w interesie politycznym własnej partii. W trakcie poprzednich rozpraw sądowych starał się łagodzić wydźwięk swoich słów i zasłaniał niepamięcią. Wcześniej powoływał się na tajne dokumenty ABW i podpierał "paszkwilanckimi" rewelacjami prorządowych "mediów", które miały uzasadniać wyrzucenie z Polski mojej żony – ignorując jednocześnie fakt, że wielokrotnie obalały je sądy, a za niewiarygodne uznały inne kraje Unii Europejskiej – powiedział.
Wąsik zapowiada kasację
Sam Wąsik skomentował piątkowy wyrok w rozmowie z Interią. Zastrzegł, że nie jest "skazany". – Wyrok zapadł w trybie cywilnym i o zniesławienie – podkreślił.
– Nie zgadzam się z nim i jak dostanę uzasadnienie, to złożę kasację do Sądu Najwyższego. Jestem w tej sprawie umówiony z pełnomocnikiem – poinformował polityk PiS.
Kim jest Bartosz Kramek?
Przypomnijmy, że Bartosz Kramek był wśród osób, które w czasie kumulacji kryzysu na granicy z Białorusią przecinały zasieki w ogrodzeniu. Na łamach "Gazety Wyborczej" wzywał do ich obalenia w duchu obywatelskiego nieposłuszeństwa. Z kolei w 2017 roku, w czasie protestów związanych z reformą sądownictwa apelował: "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!", co wielu odebrało jako nawoływanie do polskiego Majdanu.
Czytaj też:
Została oskarżona o oszustwa podatkowe. Jest decyzja sądu ws. Magdaleny AdamowiczCzytaj też:
Wojna o apelację w Warszawie. Schab nie uznaje decyzji Bodnara