Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce 821 rakiet AGM-158B JASSM o zasięgu niemal 1000 km za cenę maksymalną 1,77 mld dolarów, 745 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 średniego zasięgu za cenę do 1,7 mld dolarów oraz 232 pocisków taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II za cenę do 219 mln dolarów. W ramach pakietów znajdzie się również powiązany z rakietami sprzęt i wsparcie logistyczne.
Informację przekazała należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency. Komunikat w tej sprawie pojawił się równocześnie z wizytą prezydenta i premiera Polski w Białym Domu. Polscy przywódcy rozmawiali z prezydentem USA Joe Bidenem m.in. o przyszłości NATO, współpracy polsko-amerykańskiej oraz polskich zakupach zbrojeniowych w Stanach Zjednoczonych.
Pociski powietrze-powietrze to rakiety przystosowane do użytku przez myśliwce F-16 i F-35, które nabyła Polska. "Dodatkowe pociski pozwolą Polsce wzmocnić swoją obronność, jednocześnie zwiększając interoperacyjność wewnątrz NATO" – czytamy w oświadczeniu.
Gigantyczna pożyczka dla Polski
Jeszcze przed spotkaniem Andrzeja Dudy i Donalda Tuska z Joe Bidenem w Białym Domu, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział, że przywódca amerykański ogłosi we wtorek pożyczkę 2 mld dolarów dla Polski i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców uderzeniowych Apache.
– Prezydent Joe Biden podzieli się z przywódcami Polski informacją, że Stany Zjednoczone planują nową bezpośrednią pożyczkę w ramach programu Foreign Military Financing. (...) Zaoferuje także sprzedaż 96 śmigłowców Apache – oświadczył podczas konferencji prasowej Sullivan.
Polityk wyraził nadzieję, że inicjatywy pomogą Polsce bronić się za pomocą najnowszych technologii, a jednocześnie będą korzystne dla amerykańskiego przemysłu obronnego.
Czytaj też:
Kwaśniewski chwali propozycję Dudy. "Trudna, ale słuszna"Czytaj też:
Tusk: Polska nie jest bezpośrednio zagrożona