Rozporządzenie dotyczące doręczania kart poborowych w razie mobilizacji lub konfliktu zbrojnego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 30 stycznia 2025 r. Przepisy, które zostały w nim zawarte, wejdą natomiast w życie w 2026 roku.
Mobilizacja. Jak Polacy zostaną wezwani do armii?
Zgodnie z nowym aktem, szefowie Wojskowych Centrów Rekrutacji dostarczą karty poborowe przedstawicielom władz samorządowych. Dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oznacza to obowiązek ich przechowywania aż do czasu, kiedy będą potrzebne. Wcześniej muszą potwierdzić ich odbiór.
W przypadku mobilizacji, przedstawiciele lokalnych władz otrzymają hasła do dokumentów. W tym momencie ich zadaniem będzie skuteczne dostarczenie kart właściwym adresatom.
Władze lokalne mogą też ustalić w porozumieniu z szefem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji o dostarczeniu wezwań bezpośrednio jednostkom wojskowym, poczcie lub policji.
Kary za niestawienie się na wezwanie do wojska
Jak podaje Interia, przedstawiciele wojska, poczty, policji lub samorządu będą wręczać wezwania osobiście, za potwierdzeniem odbioru. "Jeśli okaże się to niemożliwe, zawiadomienie o próbie doręczenia zostawią w skrzynce pocztowej, w drzwiach lub w widocznym miejscu przy wejściu na posesję" – czytamy.
Rozporządzenie zawiera wzór obwieszczenia na wypadek mobilizacji. Znajdują się w nim informacje o możliwych karach za uchylanie się od służby wojskowej. W świetle aktu MON, za niestawienie się na wezwanie grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.
Podobne kary mogą dotknąć obywateli, którzy odmówią w czasie mobilizacji świadczenia rzeczowego na rzecz wojska, np. poprzez ukrywanie posiadania nieruchomości lub dobra ruchomego, np. pojazdu.
Czytaj też:
Polscy żołnierze na Ukrainie? Tusk zabrał głosCzytaj też:
MON kłamało w sprawie rakiety Falcon? Dziennikarze piszą o kompromitacji Kosiniaka-Kamysza