Jak poinformowała nieoficjalnie amerykańska agencja prasowa Reuters, Francja zwoła międzynarodową konferencję, której przedmiotem będzie tematyka pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Wydarzenie miałoby się odbyć 9 listopada.
Strefa Gazy. Reuters: Francja zwoła konferencję
Reuters powołał się na zapoznane ze sprawą źródła w kręgach dyplomatycznych. Według ich relacji, organizatorzy mają nadzieję, że w konferencji będą uczestniczyć liderzy polityczni państw lub urzędnicy z najwyższych szczebli rządowych. Obecne mają być władze Autonomii Palestyńskiej. Paryż liczy na obecność m.in. delegacji z Egiptu i Jordanii. Nie jest przewidywania obecność przedstawicieli Izraela.
Podczas konferencji mają zostać omówione zagadnienia takie jak pozyskiwanie funduszy dla pomocy Palestyńczykom, sposoby zapewnienia im dostaw wody, elektryczności i paliw, a także przeprowadzenia ewakuacji rannych poprzez korytarze morskie.
Macron w Izraelu o palestyńskiej państwowości
24 października prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się w Izraelu z premierem Benjaminem Netanjahu. Francuski prezydent solidaryzował się z Izraelczykami, jednocześnie zwracając uwagę, że sprawa palestyńska również musi być wzięta pod uwagę. Powiedział, że strona izraelska będzie musiała uwzględnić "uzasadnione prawo Palestyńczyków do posiadania terytorium i państwa w pokoju i bezpieczeństwie obok Izraela".
Odnosząc się do Hamasu, Macron powiedział, że walka z palestyńskim ugrupowaniem terrorystycznym musi być bezlitosna, jednocześnie niepozbawiona zasad. Wezwał w związku z tym premiera Netanjahu do przestrzegania prawa wojennego, nieatakowania cywilów w Strefie Gazy i dostarczanie pomocy humanitarnej.
Koalicja do walki z terrorystami?
Macron przedstawił pomysł na rozprawienie się z Hamasem. "Proponuję naszym międzynarodowym partnerom, abyśmy zbudowali regionalną i międzynarodową koalicję do walki z tymi grupami terrorystycznymi, które zagrażają nam wszystkim" – powiedział, nawiązując do koalicji sformowanej w celu walki z tzw. Państwem Islamskim (ISIS) w Iraku i Syrii.
Macron odniósł się również do polityki Iranu. Na pograniczu regularnie dochodzi do wymiany ognia między armią izraelską a współfinansowanym przez Iran libańskim Hezbollahem. Prezydent Francji wezwał władze w Teheranie i sojuszników do "niepodejmowania nieprzemyślanego ryzyka otwierania nowych frontów".
Wezwania do deeskalacji
21 października prezydent USA Joe Biden spotkał się w Białym Domu z przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Przywódcy polityczni wydali wspólną deklarację, w której podkreślili prawo Izraela do samoobrony przed terrorystami. Jednocześnie wyraźnie wskazano na obawę z powodu "pogarszającej się sytuacji humanitarnej w Gazie". Podkreślono też potrzebę uniknięcia eskalacji konfliktu na cały region.
Dwa dni później przywódcy państw Zachodu: USA, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii wydali oświadczenie, w którym zaznaczyli, że wspierają Izrael, który ma prawo do obrony. Wezwali jednocześnie Tel Awiw do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego oraz ochrony ludności cywilnej w Strefie Gazy.
Czytaj też:
Blinken w Izraelu: Musimy zrobić więcej, by chronić cywilów w GazieCzytaj też:
Hezbollah ostrzega przed "najgłupszym błędem". Izrael odpowiada