Trwa spór Polski z Czechami w sprawie kopalni Turów. Na początku roku czeski rząd wniósł przeciwko Polsce skargę do TSUE w związku z jej działalnością. Najpierw unijny Trybunał nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia, a kiedy rząd premiera Morawieckiego nie wykonał tego polecenia, TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
W piątek zakończyła się runda negocjacji z przedstawicielami Czech. Do porozumienia jest jednak jeszcze bardzo daleko.
Podczas niedawnego wywiadu na antenie radiowej "Jedynki" wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński ujawnił, że podczas rozmów z przedstawicielami Czech doszło do nagłego zwrotu. Praga wyraźnie usztywniła swoje stanowisko w sprawie kopalni Turów.
Co sądzą Polacy o karze TSUE
RMF FM i "Dziennik Gazeta Prawna" postanowiły poznać zdanie Polaków dotyczące decyzji TSUE wobec Polski. Ankieterzy pracowni United Surveys zapytali respondentów czy Polska powinna zastosować się do postanowienia TSUE, które nakazuje czasowe wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie.
Większość z ankietowanych odrzuciło taką możliwość. 46,7 proc. Polaków uważa, że kopalnia w Turowie powinna nadal działać. Przeciwnego zdania jest 38,8 proc. respondentów. Zdania na ten temat nie ma 14,6 proc. biorących udział w badaniu.
Wstrzymanie wydobycia w kopalni popierają wyborcy Koalicji Obywatelskiej (69 proc. odpowiedzi twierdzących), Lewicy (65 proc.) oraz PSL i Kukiz'15 (58 proc. odpowiedzi pozytywnych).
Z kolei przeciwnikami takiego rozwiązania są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (76 proc. głosów na "nie") oraz Konfederacji (62 proc. negatywnych odpowiedzi).
Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1000 osób 24 września 2021 roku metodą CATI, czyli wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych.
Czytaj też:
Szef górniczej "S" o Turowie: Jeżeli kopalnia zostanie zamknięta, dojdzie do tragediiCzytaj też:
Bez przełomu ws. Turowa. "Rozmowy będą kontynuowane"