Ostatni tydzień obfitował w wiele znaczących wydarzeń. Przedstawiamy najważniejsze z nich.
Kontrowersje wokół Eurowizji
W nocy z minionej soboty na niedzielę poznaliśmy zwycięzców tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji. Imprezę w Turynie wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra z utworem "Stefania", wyprzedzając Wielką Brytanię i Hiszpanię. O sukcesie Ukraińców zdecydowało głosowanie widzów. Przyznano w nim rekordową liczbę ponad 430 punktów.
Reprezentant Polski Krystian Ochman z piosenką "River" zajął 12. miejsce, otrzymując 151 punktów. Ogromne kontrowersje wzbudził fakt, że ukraińskie jury nie przyznało mu ani jednego punktu. Burza odbiła się szerokim echem w niemal całej Europie.
Wnioski Finlandii i Szwecji
Władze Finlandii i Szwecji złożyły w ostatnią środę wnioski o dołączenie do struktur NATO na ręce sekretarza generalnego w siedzibie Sojuszu w Brukseli. Teraz prośby zostaną rozpatrzone przez 30 państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego. Cały proces akcesyjny zazwyczaj trwa do roku.
"Historyczny dzień! Dzisiaj Szwecja i Finlandia wręczają listy wyrażające zainteresowanie swoich krajów ubieganiem się o członkostwo w NATO w Kwaterze Głównej Jensowi Stoltenbergowi. #SwedenNATO" – poinformowało w serwisie społecznościowym Twitter oficjalne konto szwedzkiej misji przy Sojuszu Północnoatlantyckim w Brukseli. Podobną wiadomość przekazał profil Finlandii.
Sytuacja w Azowstalu
W tym tygodniu rozpoczęła się ewakuacja rannych żołnierzy z zakładów Azowstal w Mariupolu. W nocy z poniedziałku na wtorek ewakuowano 53 ciężko rannych żołnierzy, którzy trafili do szpitali. Kolejnych 211 wojskowych zostało przewiezionych na okupowane tereny.
W poniedziałek dowódca pułku Azow oświadczył, że obrońcy wykonali rozkaz dowództwa związany z ratowaniem życia żołnierzy.
Terminal LNG w Świnoujściu
Senat odrzucił nowelizację ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu.
Nowela miała na celu zagwarantowanie prawidłowej i terminowej realizacji inwestycji towarzyszących niezbędnych do funkcjonowania terminalu LNG przez następców prawnych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
List von der Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wystosowała list do frakcji Parlamentu Europejskiego.
Z pisma wynika, że Polska musi udowodnić, iż wypełniła "kamienie milowe" porozumienia z KE. "Zanim zostaną wykonane jakiekolwiek wypłaty z Funduszu Odbudowy, Polska musi dowieść, że wypełniła kamienie milowe" – napisała szefowa Komisji.
Obcięte fundusze?
Komisja Europejska odebrała Polsce 42 mln euro z funduszy unijnych – podały media.
Chodzi o niezapłacone kary zasądzone przez TSUE. A mianowicie, 1 mln euro dziennie, naliczane za nierespektowanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
TOP 5 portalu DoRzeczy.pl
-
Polska, Węgry i Turcja wyrzucone z NATO? "Absurdalna propozycja"
-
Finlandia chce przystąpić do NATO. Jest reakcja Chin
- Wojna na Ukrainie. Ławrow apeluje o pomoc do zachodniej organizacji
-
Gmyz: Wygląda na to, że mieliśmy i mamy partię rosyjską w Polsce
-
Rozłam na Kremlu? Sensacyjne słowa ambasadora Rosji w USA
Zapraszamy do obejrzenia rysunkowego podsumowania tygodnia według Cezarego Krysztopy: