Prezydent Andrzej Dud napisał list do uczestników środowego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Podczas zgromadzenia list odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.
"TK w centrum uwagi opinii publicznej"
"Demokratyczne instytucje, system prawa krajowego oraz implementowane do naszego prawodawstwa normy prawa międzynarodowego, w tym wspólnotowego, orzecznictwo polskich sądów i trybunałów, na czele z Trybunałem Konstytucyjnym – wszystko to powinno jak najpełniej odzwierciedlać wolę większości obywateli oraz strzec słusznych praw mniejszości. W centrum naszej myśli państwowej już od wieków stoją bowiem – i nadal stać powinny – dwie fundamentalne, komplementarne wobec siebie wartości: dobro państwa oraz prawa i wolności jednostki" – oznajmił prezydent Andrzej Duda.
"Trybunał Konstytucyjny jest obecnie i zapewne będzie w przyszłości w centrum uwagi opinii publicznej. Nie może to jednak prowadzić do naruszania autorytetu Trybunału jako jednej z najważniejszych instytucji chroniących podstawowe zasady demokratycznego ustroju państwa. Misję Trybunału Konstytucyjnego, strzegącego zgodności przyjmowanych regulacji prawnych z ustawą zasadniczą, uważam za niezmiernie ważną także z punktu widzenia głowy państwa" – zauważył polski przywódca.
Prezydent przypomniał także, że rolą TK jest rozstrzyganie kwestii dotyczących nadrzędności konstytucji w kontekście regulacji wynikających z umów wiążących Polskę w ramach funkcjonowania Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, uprawnienia prawotwórcze organów unijnych nie mogą prowadzić do pozbawienia państwa polskiego uprawnień w zakresie kształtowania regulacji prawnych.
"Wyrażam nadzieję i oczekiwanie, że zachowując dbałość o wysoki poziom merytoryczny oraz sprawność prac Trybunału Konstytucyjnego, wszyscy państwo będą dawać przykład wierności najwyższym standardom etycznym i zawodowym oraz zabiegania o najwyższe prawo, jakim jest dobro naszej Rzeczypospolitej" – zwrócił się Andrzej Duda do Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Czytaj też:
"Zapowiedzi represji". KRS staje w obronie nieusuwalności sędziów