Rząd opublikował Strategię migracyjną Polski na lata 2025–2030 »Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo«. Według autorów przedsięwzięcia jest to kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na najbliższe pięć lat, której celem ma być odzyskanie pełnej kontroli nad migracją i maksymalne ograniczenie procederu nielegalnego przekraczania polskich granic.
Strategia jest do pobrania na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dokument liczy 36 stron. Pojawiają się już pierwsze analizy i komentarze. Choć z innych pozycji, strategię krytykują zarówno koalicyjna Lewica, jak i opozycyjne PiS i Konfederacja. Swoje stanowisko opublikował w czwartek Warsaw Enterprise Institute.
Warsaw Enterprise Institute: To nie jest dobra i spójna strategia migracyjna
"Chociaż należy docenić inicjatywę rządzących, by zająć się przez lata zaniedbywanym obszarem polityk publicznych, to jednak przedstawiony dokument nie spełnia definicji dobrej i spójnej strategii. Nie rozwiązuje w optymalny sposób problemu bezpiecznej imigracji i nie odpowiada w wystarczającym zakresie na wyzwania demografii i rynku pracy. Jest także pozbawiony konkretów" – pisze w swojej analizie Warsaw Enterprise Institute.
WEI wskazuje szereg pozytywów m.in. sam fakt zajęcie się problemem imigracji czy zawieszenie prawa do azylu, jednak zwraca uwagę, że dokument jest wybitnie ogólnikowy i powierzchowny i ocenia w związku z tym, że trudno traktować go jako odpowiedź na realne wyzwania dzisiejszej rzeczywistości.
"WEI proponuje jak najszybciej powrócić do prac nad strategią migracyjną oraz zastąpić powierzchowny i mijający się z oczekiwaniami rynku pracy dokument, pogłębionym, szczegółowym materiałem uwzględniającym szerokie społeczne oczekiwania" – czytamy.
Think tank konstatuje, że strategia wymaga całkowitej przebudowy, która w równym stopniu odpowiadałaby na wyzwania związane z bezpieczeństwem, jak i z rynkiem pracy.
Propozycje WEI
W opublikowanej na swojej stronie analizie WEI rozwija następujące postulaty:
- Ustalenie listy krajów bezpiecznych, obserwowanych i niebezpiecznych
- Ustalenie rocznych limitów przyjmowanych migrantów z poszczególnych krajów
- Jasne zasady osiedlania się – karta pobytu na 3-letni okres próby
- Wprowadzenie terminowych kilkuletnich wiz dla imigrantów zarobkowych
- Ujednolicenie procedur legalizacji pobytu i pracy
- Zwiększenie zasobów kadrowych i finansowych w urzędach konsularnych
- Specjalne programy imigracyjne
- Dożywotni zakaz wjazdu dla nielegalnych imigrantów – model australijski
- Brak świadczeń socjalnych dla nielegalnych imigrantów, z wyjątkiem pomocy humanitarnej
- Odsyłanie nielegalnych imigrantów do krajów pochodzenia
"Według WEI kluczowym elementem polityki migracyjnej powinno być rozróżnienie między imigrantami, którzy są gotowi aktywnie budować gospodarkę Polski – podejmując pracę, edukację, ucząc się języka i planując dłuższy pobyt – a tymi, którzy traktują migrację oportunistycznie, nie są zainteresowani legalną, długoterminową asymilacją z polskim społeczeństwem i liczą na wsparcie socjalne" – czytamy we fragmencie podsumowania.
twitterCzytaj też:
Lisicki: Jeśli to się stanie, Polska przestanie kontrolować swoje graniceCzytaj też:
Taniec z migrantami