Od wybuchu wojny 24 lutego zniszczono już co najmniej 116 obiektów o znaczeniu religijnym (nie licząc przyległych budynków) w co najmniej 13 obwodach Ukrainy: kijowskim, dniepropietrowskim, donieckim, żytomierskim, zaporoskim, ługańskim, lwowskim, mikołajowskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chersońskim i czernihowskim – wynika z raportu Państwowej Służby Ukrainy ds. Etnopolityki i Wolności Sumienia, udostępnionego w poniedziałek przez Katolicką Agencję Informacyjną (KAI).
Ukraina: Zniszczenia obiektów religijnych
Zdecydowana większość ze zniszczonych obiektów religijnych na Ukrainie (91 ze 116), to cerkwie prawosławne. Uszkodzono również meczety, synagogi, kościoły katolickie i protestanckie, religijne instytucje edukacyjne oraz ważne budynki administracyjne organizacji religijnych.
Jak dotąd najwięcej obiektów zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę znaleziono w obwodach donieckim, kijowskim i charkowskim (co najmniej 20 w każdym z nich). Co więcej, w tych trzech obwodach odnotowano ponad połowę wszystkich przypadków zniszczenia obiektów sakralnych na ukraińskim terytorium państwowym.
Rosyjska inwazja militarna
24 lutego Władimir Putin wysłał wojska na Ukrainę w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej, które wcześniej Rosja uznała dekretem za niepodległe i podpisała z nimi umowy dot. współpracy i wzajemnej pomocy. Inwazję rosyjskich wojsk poprzedziło telewizyjne wystąpienie Putina, w którym poinformował, że podjął decyzję o przeprowadzeniu "specjalnej operacji militarnej" w celu "ochrony osób cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski".
Atak Rosji na Ukrainę to drugi etap konfliktu, który trwa od kwietnia 2014 roku. Wojnę poprzedziła rewolucja na Majdanie oraz tzw. kryzys krymski, który doprowadził do aneksji półwyspu przez Rosję.
Czytaj też:
Kobiety jako "trofea wojenne". Ksiądz zbiera świadectwa rosyjskich zbrodniCzytaj też:
Zełenski: Rosja zapomniała o wszystkim, co było ważne dla zwycięzców IIWŚ