Sondaż, którego wyniki opisuje "Rzeczpospolita", przeprowadził Instytut Pollster. Sprawdzono, jak wygląda poparcie dla różnych bloków wyborczych. "W wariancie dwóch bloków wyborczych lista Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ma 16 proc, lista KO-Lewicy – 35 proc, PiS ma 30 proc, a Konfederacja – 9 proc, przy 9 proc. niezdecydowanych. Gdyby powstała jedna lista opozycji, to miałaby w tym badaniu 47 proc, PiS – 32 proc, Konfederacja – 10 proc, a niezdecydowanych jest w nim 10 proc. respondentów" – czytamy.
Referendum ws. aborcji
Sprawdzono też, co sądzą Polacy o przeprowadzeniu referendum ws. zmiany prawa aborcyjnego. To pomysł, który w tym tygodniu, w ramach "listy wspólnych spraw", przedstawili liderzy PSL oraz Polski 2050.
"Wśród tych, którzy chcą zmiany obecnego prawa aborcyjnego (to grupa 62 proc. ankietowanych), aż 75 proc. uważa, że powinno się to dokonać w wyniku referendum" – wskazuje "Rz".
Badanie przeprowadzono w dniach 18-20 lutego tego roku. "I, jak wynika z naszych rozmów, jego wynik był też istotny w opracowywaniu ogłoszonej w tym tygodniu przez Kosiniaka-Kamysza i Hołownię listy wspólnych spraw', która zawiera postulat referendum aborcyjnego w ciągu pierwszych 100 dni" – opisuje gazeta.
Wiadomo, na kogo chcą głosować Polacy. Oto najnowszy sondaż
Najnowszy sondaż pracowni dla Radia Zet pokazuje stabilizację sceny politycznej w kraju. W wyborczym wyścigu wciąż prowadzi Zjednoczona Prawica, a drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska. Na trzecim miejscu umacnia się Nowa Lewica, która zepchnęła z podium Polskę 2050 Szymona Hołowni. W Sejmie znalazłaby się jeszcze PSL-Koalicja Polska oraz Konfederacja.
Według danych zebranych przez ankieterów IBRiS, najwięcej głosów zdobyła Zjednoczona Prawica. Chęć głosowania na obóz władzy wyraziło 34,4 proc. respondentów. To więcej o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem ze stycznia. Druga Koalicja Obywatelska może pochwalić się poparciem w wysokości 27,1 proc. Z kolei Nowa Lewica uzyskała 9,2 proc. wskazań. Poparcie dla obu partii nie zmieniło się w okresie od ostatniego badania.
Na dalszych miejscach znalazły się Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL-Koalicja Polska. Partia Hołowni traci coraz większy dystans do prowadzącej trójki. Obecnie jej poparcie sięga 7,5 proc., podczas gdy w styczniu było to jeszcze 8,9 proc. Z kolei partia Władysława Kosiniaka-Kamysza zyskuje i w najnowszym sondażu może pochwalić się poparciem 6,6 proc. respondentów (w poprzednim badaniu było to 5,9 proc.). Co ciekawe, stworzenie przez te dwie partie wspólnej listy wyborczej dałoby im wynik 14,2 proc. głosów, a więc poniżej oczekiwań komentatorów i samych polityków.
Konfederacja uzyskała 7,4 proc. wskazań. 7,8 proc. ankietowanych nie wie, na kogo chciałoby oddać swój głos.
Frekwencja wyniosła 53,7 proc.
Czytaj też:
Koalicja PiS-PSL? Sawicki: W polityce nigdy nie mówi się nigdy