Według ustaleń agencji Reutera Departament Obrony USA przecenił amerykański sprzęt wysłany na Ukrainę o około 3 mld dolarów. Ten błąd w obliczeniach otwiera możliwość przekazania Kijowowi więcej broni i amunicji.
Źródła Reutera w Pentagonie przekazały, że kwota "zawyżonej" pomocy dla Ukrainy może wzrosnąć, ponieważ departament zamierza dokładnie zbadać sytuację.
Według agencji ponowna ocena wartości pomocy wojskowej dla Ukrainy oznacza, że Stany Zjednoczone mają na to więcej środków, niż wcześniej sądzono. Dlatego może jeszcze nie zaistnieć potrzeba skoordynowania kolejnego pakietu pomocy dla Kijowa między Białym Domem a Kongresem.
Media: W lipcu USA skończą się pieniądze na pomoc Ukrainie
Wcześniej niektórzy urzędnicy administracji prezydenta Joe Bidena oraz kongresmeni wyrażali zaniepokojenie, że środki na wsparcie Ukrainy mogą się wyczerpać już w lipcu. Według ustaleń Politico Stanom Zjednoczonym pozostało około 6 mld z 48 mld dolarów, które Kongres USA zatwierdził jako pakiet pomocy dla Ukrainy w grudniu 2022 r.
Według źródeł w Białym Domu administracja Bidena jest "w pełni zaangażowana" we wspieranie Kijowa "w dłuższej perspektywie" i dyskutuje o przeznaczeniu nowej transzy pomocy wojskowej. Jednak nie jest jeszcze jasne, jak mogą się zmienić potrzeby Ukrainy w trakcie i po nadchodzącej kontrofensywie.
Obecny pakiet pomocy zatwierdzony przez Kongres w wysokości 48 mld dolarów obejmuje około 36 mld dolarów dla Pentagonu, który wykorzystał te pieniądze na dostarczenie Siłom Zbrojnym Ukrainy milionów pocisków artyleryjskich, sfinansował dostawę czołgów, pojazdów opancerzonych i zaawansowanych systemów obrony powietrznej. Pozwoliło to stronie ukraińskiej przygotować się do kontrofensywy, która powinna wyprowadzić konflikt z impasu wojny pozycyjnej.
Kontrofensywa. Kiedy i gdzie się rozpocznie?
Od ukraińskiej kontrofensywy bardzo wiele zależy, ponieważ nieudana i krwawa próba przejęcia terytorium z rąk rosyjskich okupantów mogłaby osłabić optymizm wśród kluczowych zachodnich sojuszników Kijowa i skłonić go do podjęcia negocjacji z Moskwą na jej warunkach.
Eksperci wojskowi uważają, że jednym z głównych zadań armii ukraińskiej podczas kontrofensywy powinno być wyzwolenie terytoriów na południu kraju w celu odcięcia "mostu lądowego" na Krym, przez który przerzucane są wojska rosyjskie. Ale jest mało prawdopodobne, aby Ukraina przeprowadziła frontalny atak tam, gdzie jest to najbardziej oczekiwane.
Czytaj też:
USA przygotowują się do zamrożenia wojny na Ukrainie według koreańskiego scenariusza