Turcja otwiera przejście graniczne Yayladagi z Syrią, aby umożliwić bezpieczny i dobrowolny powrót milionów syryjskich migrantów, których przyjęła – powiedział w poniedziałek Erdogan, po nagłym odsunięciu prezydenta Syrii Baszara al-Asada od władzy przez rebeliantów.
Przejście graniczne Yayladagi, położone blisko północno-zachodniego krańca Syrii, jest zamknięte od 2013 r. z powodu walk toczących się w pobliżu granicy. Prezydent Turcji zapowiedział, że przejście zostanie otwarte, aby zapobiec korkom i ułatwić ruch.
Wcześniej turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan oświadczył, że Ankara będzie działać na rzecz bezpiecznego i dobrowolnego powrotu syryjskich migrantów, których przyjęła.
Przewrót w Syrii, Asad obalony
Władze Turcji przekonują, że nie udzieliły żadnego wsparcia i nie brały udziału w ofensywie syryjskiej opozycji, którą od lat wspierają, przeciwko Asadowi. Rząd w Ankarze oświadczył, że chce, aby nowa administracja w Syrii była "inkluzywna" i aby Syryjczycy sami decydowali o swojej przyszłości.
Fidan powiedział, że Turcja jest gotowa udzielić wsparcia w odbudowie Syrii i że koordynuje swoje działania ze wszystkimi "regionalnymi podmiotami i stronami". Jak dodał, Ankara będzie wspierać Syryjczyków w Damaszku, ale grupy takie jak Państwo Islamskie (IS) i Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), które Turcja uważa za organizacje terrorystyczne, nie mogą czerpać korzyści z tej sytuacji.
Turcja przyjęła 3 mln Syryjczyków
Turcja, państwo będące członkiem NATO, przyjęła około 3 mln syryjskich migrantów i uchodźców, co czyni ją największym miejscem przyjmującym Syryjczyków, którzy uciekli przed wojną domową – odnotowuje Reuters.
W niedzielę, w jednym z największych punktów zwrotnych na Bliskim Wschodzie od pokoleń, rebelianci zdobyli stolicę Syrii, Damaszek, a Asad uciekł do Rosji. Doszło do tego po 13 latach wojny domowej i ponad 50 latach brutalnych rządów rodziny Asadów – podkreśla agencja.
Czytaj też:
Rosja wycofuje się z Syrii. Putin prosi o pomoc Erdogana