We wtorek amerykański Senat jednogłośnie uchwalił rezolucję potępiającą prezydenta Rosji Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego w związku z działaniami wojsk rosyjskich na Ukrainie.
Rezolucję zaproponował republikański senator Lindsey Graham, jednak uzyskała ona całkowite poparcie obu partii.
– Wszyscy w tej izbie, Demokraci i Republikanie, zjednoczyliśmy się, aby powiedzieć, że Władimir Putin nie może uciec przed odpowiedzialnością za okrucieństwa popełnione wobec narodu ukraińskiego – podkreślał Chuck Schumer, lider demokratycznej większości w Senacie.
Rosyjskie zbrodnie wojenne
Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego rozkazem prezydenta Władimira Putina o przeprowadzeniu "specjalnej operacji militarnej" w celu "demilitaryzacji" i "denazyfikacji" Ukraińców. Od tamtej pory każdego dnia do mediów dochodzą niepokojące informacje o zbrodniach wojennych popełnianych przez rosyjskich żołnierzy.
Od ponad dwóch tygodni rosyjskie wojska ostrzeliwują i niszczą kluczową infrastrukturę, masowo uderzając w dzielnice mieszkalne ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, rakiet i pocisków balistycznych. Codziennie giną cywile, w tym dzieci.
W piątek rosyjskie wojsko ostrzelało szpital psychiatryczny niedaleko miasta Izium w obwodzie charkowskim. Szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow poinformował, że w szpitalu znajdowało się 330 osób, z czego 73 zostały już ewakuowane. 10 osób porusza się na wózkach inwalidzkich. Wcześniej media informowały o ataku Rosjan na szpitale, przedszkola i budynki mieszkalne. Rosyjskie wojska ostrzelały również korytarze humanitarne.
Już w pierwszych dniach po inwazji Ukraina złożyła do trybunału wniosek do Międzynarodowego Trybunału w Hadze przeciwko Rosji i zostało wszczęte śledztwo.
Zełenski: Rozliczyć zbrodniarzy
Prezydent Zełeński stwierdził, że Rosjanie zaczynają się orientować, że działaniami wojennymi nie uda im się niczego osiągnąć na Ukrainie. – Ich armia jest zdezorientowana. Nie spodziewali się takiego oporu. Uwierzyli we własną propagandę, która okłamywała ich przez dekady – powiedział.
Ukraiński przywódca podkreślił, że najeźdźcy są winni świadomego wywołania katastrofy humanitarnej w niektórych miastach, Zapewnił, że zbrodnie zostaną rozliczone. – Każdy, kto jest odpowiedzialny za wojnę. Każdy, kto odpowiedzialny jest za zniszczenie demokracji. Każdy, kto odpowiedzialny jest za represje wobec ludzi. Każdy otrzyma odpowiedź – zapewnił.
Z kolei Ukraiński premier Denys Szmyhal przekonuje, że Rosja jest państwem terrorystycznym.
Czytaj też:
Misja w Kijowie. Zachodnie media szeroko komentują inicjatywę premierówCzytaj też:
Zełenski: Rozmowy pokojowe z Rosją zaczynają brzmieć coraz bardziej realistycznie