Informację przekazała za brytyjskim Narodowym Centrum Statystycznym w środę Agencja Reuters.
Oficjalny poziom inflacji w Wielkiej Brytanii – 9 proc.
Wzrost cen w maju osiągnął najwyższy roczny poziom od 1982 roku. Bank Anglii konsekwentnie podnosi więc stopy procentowe.
Inflacja cen konsumpcyjnych wyniosła w kwietniu 9,1 proc., Jak podało w środę Biuro Statystyki Krajowej, przekracza to szczytowe wartości z okresu recesji na początku lat 90-tych.
Na Wyspach najbardziej podrożało paliwo do samochodów spalinowych. Cena wzrosła w tym przypadku aż o 122,6 proc. w relacji rok do roku. Drastycznie w górę poszły też ceny prądu – aż o 53,5 proc. i gazu o 95,5 proc. w ujęciu rok do roku. Ogromne są także wzrosty cen żywności.
Eksperci na których powołuje się Reuters przewidują, że wzrost cen w Wielkiej Brytanii będzie miał charakter długotrwały. Według prognoz pod koniec 2022 roku przekroczy 10 proc.
Oficjalny poziom inflacji w strefie euro – 8,1 proc.
Cała strefa euro, a szczególnie państwa wschodnio-europejskie zmagają się z rosnącą inflacją. Analitycy Goldman Sachs szacują, że we wrześniu inflacja w strefie euro sięgnie 9 proc.
Według Eurostatu w maju oficjalny poziom inflacji w strefie euro wyniósł aż 8,1 proc., co stanowi rekordowy poziom od czasu wprowadzenia wspólnej waluty w 1999 r. Już w lutym inflacja sięgała 5,9 procent.
Biuro analiz Goldman Sachs przekazało, że według oczekiwań inflacja w strefie euro osiągnie szczyt we wrześniu i wyniesie 9 proc. W nadchodzących kwartałach prawdopodobne będą także znaczące efekty drugiej rundy w postaci wyższego wzrostu płac.
Oficjalny poziom inflacji w Polsce – 13,9 proc.
Jak z kolei wyglądają najnowsze dane GUS dotyczące oficjalnego poziomu inflacji w Polsce?
W maju 2022 r. w ujęciu rocznym w maju 2022 r. sięgnęła aż 13, 9 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,7 proc.
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13,9 proc. (przy wzroście cen towarów – o 14,9 proc. i usług – o 10,8 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,7 proc. (w tym towarów – o 1,9 proc. i usług – o 1 proc.)" – czytamy w komunikacie GUS-u.
Czytaj też:
Wynagrodzenia Polaków rosną wolniej niż inflacjaCzytaj też:
Głód i braki paliwa. Kraj rozpoczyna dwutygodniowe "zamknięcie"