We wtorek posłowie Konfederacji udali się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Chcą, aby Warszawa zawetowała nałożenie unijnych podatków, które mogą zostać przyjęte na rozpoczynającej się tego dnia Radzie Unii Europejskiej.
Winnicki: KPO to pułapka
Prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki pokazał dokument zawierający pytania do premiera. – Decyzja może zapaść już dzisiaj w ramach pakietu „Next Generation EU”. Chcemy wobec tego widzieć, jakie stanowisko wobec nowych unijnych podatków zajmie na tym szczycie polski rząd – powiedział Winnicki.
– Przypominamy, że od 2020, że zarówno Fundusz Odbudowy, jak i Krajowy Plan Odbudowy to pułapka. Odkąd te regulacje zostały przyjęte w Polsce nie ma pieniędzy z tych funduszy, natomiast musimy płacić podatki i jesteśmy zobowiązani do tego, żeby uczestniczyć w mechanizmie eurodługu. Polska nie tylko nie otrzymała środków z KPO, a tylko w tym roku wpłaciliśmy do unijnego budżetu prawie 2 miliardy zł podatku od plastiku – powiedział Winnicki.
Mentzen: Rząd oddaje polską suwerenność
Następnie głos zabrał Sławomir Mentzen, nowy prezes partii KORWiN, która zmieniła nazwę na Nowa Nadzieja.
– W referendum akcesyjnym w 2003 roku, Polacy zgodzili się na wejście do Unii Europejskiej, która była oparta o swobodę przepływu ludzi, kapitału, usług oraz dóbr. W zamian za to, że otworzyliśmy swój rynek dla zachodnich korporacji, które często brutalnie i nieuczciwie zaczęły rywalizować z polskimi małymi firmami, miał do nas popłynąć szeroki strumień pieniędzy – przypomniał Mentzen.
– Polacy nie zgadzali się na UE, która będzie nakładać na nich nowe podatki, zaciągać dług i w zamian za to jeszcze nie będzie dawała nam żadnych pieniędzy. To naprawdę nie było to, czego oczekiwali Polacy. Polski rząd zachowuje się w taki sposób, jak gdyby mógł bez żadnych ograniczeń oddawać nowe kompetencje Unii, nie dostając nic w zamian. To już nawet nie jest handel czy kupczenie polska suwerennością, tylko oddawanie polskiej suwerenności za darmo. Jeżeli UE zacznie nakładać podatek cyfrowy, od usług i finansowy, czy od emisji, to koszty życia w Polsce jeszcze wzrosną. Inflacja będzie jeszcze wyższa. (…) To idzie w bardzo niepokojącym kierunku – stwierdził Mentzen.
Konfederacja chce referendum
Mentzen poinformował, że Konfederacja proponuje wobec tego referendum składające się z dwóch pytań:
1.Czy zgadzasz się na to, żeby Unia Europejska nakładała nowe podatki?
– Zgodnie z art. 217 polskiej konstytucji, podatki w Polsce są nakładane drogą polskiej ustawy. Nie drogą decyzji jakiejś rady, której nikt nie zna, mającej siedzibę w Brukseli. Tymczasem za zgodą polskiego rządu podatki są nakładane drogą decyzji – powiedział Mentzen.
2.Czy zgadzasz się na powiększenie zasobów własnych Unii Europejskiej oraz dalsze rozszerzanie kompetencji UE?
– Polacy zgodzili się w 2003 roku nie na przekazanie UE wszystkich możliwych kompetencji, ale konkretnych. Potem mieliśmy Traktat Lizboński, który już nie został zatwierdzony w drodze referendum, a następne rozszerzenia nie były już nawet w drodze traktatu, tylko w drodze jakichś ustaleń wewnętrznych w Brukseli – powiedział.
– Polacy muszą się wypowiedzieć, czy rzeczywiście jest to kierunek, w którym chcą dążyć – dodał Mentzen.
twitterCzytaj też:
"Prosta droga do zniszczenia UE". Jaki: Państwo Europejskie ma powstać i jużCzytaj też:
Sondaż: Zerwanie koalicji czy pieniądze z KPO?Czytaj też:
Zadłużenie pozabudżetowe. Konfederacja składa wniosek o informację premiera