"Synowska korekta" podpisana przez 62 osoby została przekazana 11 sierpnia do Domu św. Marty, gdzie przebywa Franciszek. Autorzy listu twierdzą, że papież wspiera heretyckie stanowisko odnośnie małżeństwa, kwestii moralnych i Mszy Świętej. Ich zdaniem, prowadzi to do rozprzestrzeniania się w Kościele katolickim "herezji i innych błędów".
To pierwszy przypadek od czasów średniowiecza, kiedy podobna korekta została skierowana do Ojca Świętego. Wtedy to papież Jan XXII został skarcony za błędy, za które okazał później skruchę na łożu śmierci.
„Ze szczerym żalem, ale poruszeni wiernością do naszego Pana Jezusa Chrystusa, poprzez miłość do Kościoła i papiestwa, i poprzez synowskie oddanie do Ciebie, jesteśmy zmuszeni wystosować korektę do Waszej Świątobliwości dotyczącą propagowania herezji zawartych w adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia" i przez słowa, czyny oraz zaniedbania Waszej Świątobliwości” - piszą sygnatariusze listu.
Odnoszą m. in. do braku odpowiedzi na dubia skierowane przez czterech kardynałów, którzy proszą papieża o potwierdzenie, że "Amoris laetitia" nie znosi głównych zasad wiary katolickiej. Wśród zarzutów jest także akceptacja przez papieża postępowania biskupów Buenos Aires, którzy zezwalają na udzielanie Komunii cudzołożnikom. Problem ten odnosi się także do diecezji rzymskiej.
W swoim liście wymieniają siedem herezji, które ich zdaniem propaguje Franciszek. "Synowską korektę" podpisali m. in. prof. Matteo D’Amico z Senior High School z Ancony oraz prof. Corrado Gnerre z Uniwersytetu Teologicznego Południowych Włoch.