Dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły, Zełenski naturalnie odparł, że nie może o tym mówić.
Prezydent Ukrainy powiedział, że jest w kontakcie z dowódcami armii. – Wszyscy są teraz nastawieni pozytywnie. To przekażcie Putinowi – powiedział, pytany o to, czy ma jakieś przesłanie dla Kremla.
Pytania padły podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Kanady Justinem Trudeau, który zjawił się w sobotę w Kijowie z niezapowiedzianą wizytą.
Zełenski: Będę rozmawiał z prezydentem Dudą
Zełenski poinformował też, że w niedzielę będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.
– Jutro będę rozmawiać z prezydentem Polski. Myślę, że powie mi, czego będzie dotyczyć to spotkanie. Będziemy mieć nadzieję, że koledzy myślą o tym, jak przyspieszyć przystąpienie Ukrainy do NATO. Albo nie... Zobaczymy – oznajmił.
Ta wypowiedź padła w kontekście zaplanowanego na poniedziałek spotkania Dudy, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
Trwa kontrofensywa Ukrainy
Na stan z soboty wiadomo, że główne uderzenia wyszły z miejscowości położonych na południe od Zaporoża w kierunku na Melitopol i Mariupol. Ewentualne dotarcie Ukraińców do tych miast oznaczałoby zablokowanie lądowego połączenia Rosji z Krymem. Dlatego wcześniej Rosjanie przygotowali kilka linii obronnych.
Działaniom stricte militarnym towarzyszą szeroko zakrojone operacje propagandowe i dezinformacyjne obu stron. Zajmujący się trwającą wojną analitycywojskowi podkreślają, że docierające do nas informacje w zakresie trwającej kontrofensywy są częściowo prawdziwe, a częściowo fałszywe. Z biegiem czasu będzie je można lepiej zweryfikować.
Strona ukraińska nałożyła całkowitą blokadę informacyjną na temat kontrofensywy. Stąd doniesienia na temat jej przebiegu pochodzą głównie ze strony rosyjskiej lub źródeł zachodnich. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że ukraińska kontrofensywa się rozpoczęła, o czym świadczy wykorzystanie rezerw strategicznych.
Przypomnijmy, że od końca marca 2022 r., kiedy wojska rosyjskie wycofały się z frontu północnego, po niepowodzeniu kampanii kijowskiej, linia frontu z niewielkimi zmianami kształtowała się na kierunkach południowym i wschodnim. Ukraińcy wyparli Rosjan z okupowanego Chersonia i z części charkowszczyzny. Siły rosyjskie usiłowały przejąć pełną kontrolę nad obwodami ługańskim i donieckim (Donbas). Po wielomiesięcznej walce Grupa Wagnera wyparła siły ukraińskie z Bachmutu, natomiast strona rosyjska nie zdołała opanować Awdijiwki i Marjinki, o które walki także toczą się od wielu miesięcy.
Nowa faza rozpoczętej w 2014 roku wojny trwa już 472 dni. Wojska rosyjskie wtargnęły na terytorium Ukrainy 24 lutego 2022 roku.
Czytaj też:
Płk Lewandowski: Ukraińcy prawdopodobnie uderzyli w styk dwóch rosyjskich zgrupowań armijnychCzytaj też:
Wolski: Główny kierunek natarcia będzie zupełnie innyCzytaj też:
Cejrowski: Chłopcy z Davos w akcji. Lisicki: Dlaczego Morawiecki tłumaczył się przed Trudeau?