O spotkaniu głowy państwa z prezesem Lockheed Martin poinformowała w środę po południu Kancelaria Prezydenta.
"Tematem spotkania były amerykańskie inwestycje w polski sektor zbrojeniowy, a także zabezpieczenie udziału polskiego sektora obronnego w łańcuchu dostaw i remontów uzbrojenia z USA – pocisków rakietowych PAC–3MSE, myśliwców F–35A, elementów wyrzutni HIMARS oraz pocisków Javelin" – czytamy w komunikacie KPRP.
Polska czeka na samoloty F-35
Wcześniej Polskie Radio podało, że prezes Lockheed Martin chce zaproponować Polsce kolejne egzemplarze samolotów piątej generacji F-35. Mowa o programie Harpia, w ramach którego Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło już pierwsze egzemplarze myśliwców F-35. Teraz chodzi o ewentualny kontrakt na kolejne dwie eskadry tych maszyn z dostawami do 2035 r.
W styczniu 2020 r. ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35A dla Sił Powietrznych RP. Wartość umowy wynosi 4,6 mld dolarów. Jej przedmiotem jest dostawa myśliwców wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.
F-35A to samoloty wyróżniające się interoperacyjnością, współpracujące także np. z systemami Patriot, które Polska zakupiła w 2018 r., czy z samolotami F-16, które posiadamy już od kilku lat.
Kiedy myśliwce piątej generacji w Siłach Powietrznych RP?
Samoloty F-35 są jedynymi dostępnymi obecnie na rynku produkowanymi seryjnie statkami powietrznymi posiadającymi właściwości "stealth", które stanowią kluczowy element umożliwiający skuteczną realizację zadań w przypadku konfliktu z przeciwnikiem posiadającym zaawansowane systemy antydostępowe.
Dostawy samolotów F-35A dla Polski zostaną zrealizowane w latach 2024-2030. Roczne dostawy będą zawierały się w przedziale 4-6 egzemplarzy. Przylot pierwszych maszyn do kraju przewidywany jest na przełomie roku 2025/26.
Lockheed Martin – gigant zbrojeniowy z USA
Lockheed Martin Corporation (LMT) to amerykański koncern zbrojeniowy powstały w 1995 r. z połączenia korporacji Lockheed i Martin Marietta. Jeden z wielkiej piątki amerykańskiego przemysłu obronnego. Zatrudnia ponad 140 tys. osób na całym świecie. Siedziba koncernu znajduje się w Bethesda w stanie Maryland.
Lockheed Martin jest jednym z największych na świecie dostawców uzbrojenia. W 2009 r. 74 proc. dochodów firmy pochodziło od Departamentu Obrony USA i innych agencji federalnych, oraz kontrahentów zagranicznych.
Czytaj też:
Polska zawarła porozumienie wojskowe z dwoma krajami. Podpisał je Kosiniak-Kamysz