Podczas środowego posiedzenia Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Za odrzuceniem senackich poprawek zagłosowało łącznie 233 posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz'15. Przeciw było 207 parlamentarzystów. 12 deputowanych koła Konfederacji wstrzymało się od głosu.
Wynik głosowania oznacza, że nowela ustawy o SN w swojej pierwotnej wersji trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.
Przypomnijmy, że projekt został zgłoszony na początku grudnia ubiegłego roku przez część członków klubu parlamentarnego PiS. Nowelizacja – w ocenie wnioskodawców – ma wypełnić tzw. kamień milowy i tym samym odblokować Polsce środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Sejm odrzucił poprawki Senatu
Senat proponował między innymi zniesienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego i przeniesienie do Izby Karnej Sądu Najwyższego rozpatrywania spraw dyscyplinarnych sędziów, a także usunięcie przepisów przyznających NSA prawo do orzekania w kwestii tzw. testu bezstronności sędziowskiej.
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie – jak obecnie – Izba Odpowiedzialności Zawodowej. NSA ma rozstrzygać sprawy dyscyplinarne sędziów Sądu Najwyższego w pierwszej instancji w składzie trzyosobowym, a w drugiej – pięcioosobowym.
Nowela wprowadza również zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, umożliwiającego kontrolę spełnienia przez sędziego wymogów niezawisłości i bezstronności z uwzględnieniem okoliczności towarzyszących jego powołaniu i postępowania po powołaniu, jeżeli mogą spowodować naruszenie standardu niezawisłości lub bezstronności, wpływając na wynik sprawy.
Zgodnie z nowelizacją, testy będą stosowane wobec wszystkich sędziów, a wniosek o ich przeprowadzenie będzie mogła złożyć nie tylko strona postępowania prowadzonego przez danego sędziego, ale także sam sąd. Według nowych przepisów, sędziowie nie będą ponosić odpowiedzialności dyscyplinarnej za ustalanie lub ocenę zgodności z prawem prawidłowości powołania sędziego.
Czytaj też:
Ustawa wiatrakowa przyjęta przez Sejm. Co się zmieni?Czytaj też:
PiS ma kłopoty ws. kluczowego projektu. "Jedna poseł tego nie poprze"