W głosowaniu nad kandydaturą Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka udział brało 420 posłów – 230 głosowało za, 185 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.
Teraz kandydatura Pawlaka trafi pod obrady Senatu.
Z ministerstwa na RPD?
Pawlak obecnie jest dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w resorcie sprawiedliwości. W Ministerstwie Sprawiedliwości, sprawuje on nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich, jest też odpowiedzialny za tworzenie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla dzieci, kobiet i rodzin.
Od momentu podania informacji o jego kandydaturze na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, opozycja przedstawia jednak wątpliwości dotyczące doświadczenia i kompetencji prawnika, który miałby objąć nowe stanowisko. Jak bowiem twierdzą krytycy kandydatury Pawlaka, ten nie spełnia m.in. jednego z ustawowych wymogów na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, czyli nie ma "co najmniej pięcioletniego doświadczenia w pracy z dziećmi lub na ich rzecz".
Za takie doświadczenie zgłaszający kandydaturę Pawlaka PiS uznaje ponad 10 lat pracy prawnika (przed podjęciem pracy w ministerstwie) przy sądach kościelnych, w sprawach rozwodowych i o władze rodzicielską.
Kolejna próba wyboru Rzecznika
Do momentu wyboru nowego RPD, funkcję sprawuje wciąż Marek Michalak, którego kadencja powinna skończyć się wraz z końcem sierpnia.
Przypomnijmy, że ostatnia próba wyboru Rzecznika Praw Dziecka zakończyła się niepowodzeniem w piątek 26 października. Wówczas Senat (większością 67 głosów) odrzucił kandydaturę Agnieszki Dudzińskiej na nowego Rzecznika Praw Dziecka.
Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, uchwałę Sejmu o powołaniu Rzecznika Marszałek Sejmu przesyła niezwłocznie Marszałkowi Senatu, następnie Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika w ciągu miesiąca od dnia otrzymania uchwały Sejmu.
Czytaj też:
Nie będzie głosowania ws. Gawłowskiego. Poseł PO zrzekł się immunitetu