W niedzielę w kilkunastu miastach w Polsce odbyły się manifestacje przeciwników rządu pod hasłem "ZostajeMY w UE". Główna pikieta zgromadziła na placu Zamkowym w Warszawie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Protesty to znak sprzeciwu wobec czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK orzekł, że polska ustawa zasadnicza ma wyższość nad prawem unijnym. Zdaniem opozycji, to początek polexitu.
"Polexit to fake news" – podkreśla z kolei premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem Mateusza Morawieckiego, jest to "szkodliwy mit, którym opozycja zastępuje swój brak pomysłu na odpowiednią pozycję Polski w Europie". "Takich metod używa się wtedy, gdy żyje się złudzeniami zamiast faktami. Gdy chce się oszukać siebie i innych" – dodał.
Polexit jest realny?
Najnowszy sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzono 8 października – dzień po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.
Respondentów zapytano, czy uważają polexit za realny scenariusz.
42,8 proc. z nich odpowiedziało twierdząco. Przy czym 15 proc. wskazało na odpowiedź "zdecydowanie tak" a 27,8 proc. na "raczej tak".
Przeciwnego zdania jest nieco więcej, bo 48,2 proc. badanych. 20,1 proc. z nich wskazało na "raczej nie" a 28,1 proc. postawiło na "zdecydowanie nie".
Zdania w tej kwestii nie ma 9 proc. uczestników badania.
Polacy zmienili zdanie
Co ciekawe, na takie samo pytanie w sondażu przeprowadzonym 10 września wyjście Polski z UE za realne uznawało 29,7 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 57,2 proc., a sprecyzowanego zdania nie miało 13,1 proc. badanych.
Sondaż dla RMF FM i "DGP" został zrealizowany 8 października metoda CATI na próbie 1000 osób.
Czytaj też:
Wyszkowski porównał powstańców do zbrodniarza SS. Jest komentarz rzecznika IPNCzytaj też:
"Banda faszystów". Jest wniosek o delegalizację Stowarzyszenia Marsz NiepodległościCzytaj też:
Suski: To nie jest przypadek. To działanie konfrontacyjne