Rozmowy ministrów spraw zagranicznych UE dotyczyły m.in. proponowanego KE embarga na ropę z Rosji.
Kiedy decyzja ws. szóstego pakietu?
– Decyzja będzie zapadać w perspektywie następnych dni, tak aby najpóźniej na najbliższej Radzie Europejskiej można było przejść do kolejnych, ewentualnych pakietów. W tym pakiecie zaprezentowanym przez KE (…) znalazło się szereg elementów, o które zabiegała Polska. Mówię o kilkunastu firmach przemysłu zbrojeniowego, które aktywnie wspierają rosyjskie siły zbrojne. Mówię o firmach księgowo-podatkowo-lobbingowych, które aktywnie pomagają omijać, czy starają się omijać sankcje wobec Rosji – powiedział Przydacz podczas spotkania z dziennikarzami.
Pytany o rozmowy ws. embarga na ropę z Rosji, odpowiedział, że będą one trwały. – Jestem dobrej myśli. Mam nadzieje, że uda się znaleźć porozumienie i wspólne stanowisko wszystkich członków UE – zaznaczył.
– Wierzę głęboko, że KE, która bierze na siebie ciężar rozmów, doprowadzi te rozmowy do pozytywnego końca. (…) Ta decyzja jest potrzebna jak najszybciej – podkreślił wiceminister.
Polska stara się o środki na uchodźców
Marcin Przydacz poinformował, że Polska zabiega o to, aby KE wydzieliła dodatkowe środki na wsparcia w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. – Mamy ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy, z czego zdecydowana większość to kobiety z dziećmi – zaznaczył. Dodał, że wsparcia wymagają też Polacy, którzy udzielają schronienia uchodźcom z Ukrainy.
Polscy politycy podkreślają, że na razie nasz kraj nie otrzymał z Unii ani centa na pomoc w utrzymaniu uchodźców wojennych.
Czytaj też:
Orban o sankcjach. "Nie zablokujemy ich, jeśli nam nie zagrożą"