– Jeśli chodzi o aspekt humanitarny, niezwykła jest bezprecedensowa hojność Polski, która otworzyła domy, hotele i przedsiębiorstwa, żeby ukraińskim uchodźcom zapewnić dach nad głową oraz potrzebną dokumentację, fundusze i pozwolenia na pracę – mówi ambasador w rozmowie z Onetem
Brzeziński podkreśla, że przekazał swoje odczucia m.in. prezydentowi USA. – Podzieliłem się moim podziwem dla hojnej reakcji humanitarnej Polski ze wszystkimi, aż do prezydenta Bidena włącznie, kiedy spotkaliśmy się w Białym Domu w czerwcu. Około 1,2 mln uchodźców zarejestrowało się w Polsce w celu uzyskania tymczasowej ochrony, prawie wszyscy to kobiety i dzieci – mówił.
Ambasador podkreślił, że wspieranie Ukrainy jest priorytetem dla USA, a rosyjska inwazja była całkowicie bezprawna i nieuzasadniona. Podkreślił ponadto, że prawa człowieka są dla Ameryki niepodważalne.
Pomoc dla uchodźców
Z wyliczeń Straży Granicznej wynika, że od początku wojny do Polski przybyło już 5,729 mln Ukraińców. Jak podaje ONZ, łącznie Ukrainę od 24 lutego opuściło już ponad 11,1 mln osób. Na terenie Europy przebywa obecnie ponad 6,6 mln uchodźców z Ukrainy.
Na podstawie nowych, uproszczonych przepisów pracodawcy zgłosili zatrudnienie około 420 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego.
Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, wprowadzono ścieżkę legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Osobom, których pobyt na terytorium Polski jest lub był uznawany za legalny, jest udzielane zezwolenie na pobyt czasowy jednorazowo na okres max. 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.
Czytaj też:
Historyczne wsparcie dla Ukrainy. Przecieki z Białego DomuCzytaj też:
Prezydent Duda: Krym jest ukraiński i musi zostać przywrócony Ukrainie