Miniony tydzień obfitował w ważne wydarzenia, zarówno te w Polsce, jak i na świecie. Zapraszamy do naszego subiektywnego podsumowania ostatnich 7 dni.
Polska przegrywa przed TSUE
Polska przegrała w TSUE z Komisją Europejską w sprawie nowelizacji ustawy o lasach. Polskie przepisy muszą zostać zmienione, inaczej Polsce grozi kara.
Zamieszki w Mołdawii
28 lutego w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie doszło do zamieszek. Manifestacje zorganizowali zwolennicy prorosyjskiej partii Sor oraz członkowie "Ruchu dla Ludu" w celu destabilizacji sytuacji w kraju.
Spór w TK. Podjęto ważną uchwałę
W środę, 1 marca Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK bezwzględną większością głosów, w obecności dwóch trzecich sędziów TK podjęło uchwałę, w której stwierdzono brak podstaw do zwołania zgromadzenia w celu wyboru kandydatów na prezesa Trybunału.
Decyzja to pokłosie konfliktu o kadencję prezes TK Julii Przyłębskiej. Na portalu DoRzeczy.pl publikowaliśmy list sędziów, którzy stoją na stanowisku, że Przyłębska formalnie nie jest już prezesem Trybunału.
Bąkiewicz wyrzucony z MN
We wtorek poinformowano o decyzji o wykluczeniu Roberta Bąkiewicza ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Wśród powodów tej decyzji pojawiły się oskarżenia o m.in. o notoryczne łamanie statutu przez byłego prezesa. Decyzja została podjęta podczas posiedzenia 24 lutego, ale upubliczniono ją dopiero teraz.
Pakt senacki
We wtorek 28 lutego przedstawiciele partii opozycyjnych podpisali pakt senacki. Opozycja wystawi wspólnych kandydatów do wyborów w Senacie. Porozumienie zawarły KO, Nowa Lewica, PSL, Polska 2050 i samorządowcy.
Zatrzymanie Włodzimierza K.
W poniedziałek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Włodzimierza Karpińskiego. Były minister skarbu państwa jest podejrzanym w śledztwie, w ramach którego zatrzymano już między innymi byłego podsekretarza skarbu w Ministerstwie Skarbu Rafała Baniaka. Sprawa dotyczy działań korupcyjnych, o czym poinformował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Scholz w Waszyngtonie
W piątek prezydent Stanów Zjednoczonych przyjął w Białym Domu w Waszyngtonie kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Amerykański przywódca podziękował Niemcom za wsparcie dla walczącej z wojskami rosyjskimi od ponad roku Ukrainy. Po oficjalnym przywitaniu, politycy udali się do Gabinetu Owalnego na "bardzo poufną wymianę zdań".
Pochodzenie koronawirusa
Dyrektor FBI Christopher Wray powiedział, że według informacji biura, COVID-19 "najprawdopodobniej pochodzi z laboratorium kontrolowanego przez chiński rząd".
Wypowiedź dyrektora FBI pojawiła się dzień po tym, jak ambasador USA w Chinach wezwał ten kraj do "bardziej wiarygodnego" podejścia do kwestii wyjaśnienia pochodzenia koronawirusa.
TOP5 portalu DoRzeczy.pl
1. "Ukraina dostała sześć miesięcy". Przecieki z rozmów USA i Niemiec
2. "Kreml przygotowuje Rosjan do ucieczki z Ukrainy"
3. Europa wspólnie kupi amunicję dla Ukrainy. Wyłamały się dwa państwa
4. "Białoruś ma 200 tys. potencjalnych partyzantów"
5. Ukraina zaatakowała terytorium Rosji. Pałac Putina jest już w zasięgu ich dronów
Na koniec unikalny rysunek Cezarego Krysztopy: