W poniedziałek miało miejsce podpisanie przez USA umowy o współpracy wojskowej z Finlandią. Rzecznik Departamentu Stanu USA podkreślił przy tej okazji, że Stany Zjednoczone są nadal "poważnie zaniepokojone agresją Rosji". Zdaniem Matthew Millera Putin "nie zatrzyma się na Ukrainie jeśli będzie w stanie ostatecznie podbić ją i podporządkować Rosji", dlatego też wspieranie Kijowa jest tak ważne. Miller podkreślił, że USA nie są samotne w tej ocenie.
– Sądzę, że nie jest tajemnicą, iż był to jeden z czynników motywujących dla Finlandii, by wstąpić do NATO i dla Szwecji, by dążyć do wstąpienia do NATO – stwierdził.
Jak dodał, Rosja wykazała gotowość i chęć, by używać swojej armii do podbijania sąsiadów siłą, dlatego też zbliżenie NATO ze Szwecją i Finlandią jest pozytywnym sygnałem.
Putin: Kompletna bzdura
Putin odniósł się do słów prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o tym, że Federacja Rosyjska może zaatakować NATO, jeśli nie zostanie zatrzymana na Ukrainie.
– To kompletna bzdura. Myślę, że prezydent Biden ma tego świadomość. To tylko figura retoryczna, mająca usprawiedliwić jego błędną politykę na kierunku ukraińskim – stwierdził Putin, cytowany w niedzielę przez rosyjskie agencje prasowe.
Według niego USA w cale nie są zainteresowane "zadaniem Rosji strategicznej porażki". – Nie sądzę, że leży to w interesie narodowym samych Stanów Zjednoczonych – powiedział prezydent,
Stosunki Rosji z Finlandią
Odnosząc się do przystąpienia Finlandii do Sojuszu, Putin oświadczył, że Moskwa zawsze miała z Helsinkami "najbardziej przyjacielskie i serdeczne stosunki", ale w obecnej sytuacji jest "zmuszona" utworzyć Leningradzki Okręg Wojskowy i "skupić tam określone jednostki wojskowe".
Leningradzki Okręg Wojskowy (LOW) istniał w czasach ZSRR. Siedziba sztabu okręgu znajdowała się w Leningradzie. W 1990 r. na terytorium LOW stacjonowały: jedna armia oraz dwa korpusy armijne, wsparcie z powietrza zapewniała 76. Armia Lotnicza, a osłonę 6. oraz 10. Armia Obrony Powietrznej.
Finlandia została 31. członkiem NATO w kwietniu br. Na przyjęcie do paktu wciąż czeka Szwecja.
Czytaj też:
Ukraina zmuszona ograniczyć działania na froncie. Generał podał powód
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
dorzeczy.pl/gielda