Prezydent Duda odesłał do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację potocznie określaną jako "lex Romanowski". Decyzję skrytykował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
"Kilka tygodni temu uchwaliliśmy w Sejmie proste prawo: odebranie uposażenia posłom ściganym nakazem aresztowania. Ja nie mam wątpliwości, że Polacy nie mogą finansować posłowi Romanowskiemu wakacji w Budapeszcie. Wątpliwości ma za to Pan Prezydent, bo właśnie odesłał ustawę do Trybunału. Wstyd" – napisał lider Polski 2050 na swoim koncie na platformie X.
Duda wysyła ustawę do TK
Jak wskazuje Kancelaria Prezydenta RP, ustawa z 21 lutego 2025 r. o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dokonuje zmiany art. 5a regulacji z 9 maja 1996 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 907).
"Przepis ten określa status posła lub senatora, który został pozbawiony wolności. Ustawa reguluje także sytuację prawną posła lub senatora, wobec którego nie jest możliwe rozpoczęcie odbywania kary pozbawienia wolności albo wykonywania postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, z powodu jego ukrywania się lub nieobecności w kraju. Ponadto ustawa określa przypadki wypłaty posłowi lub senatorowi zaległego uposażenia i diety parlamentarnej, w sytuacji gdy odpadną przesłanki skutkujące pozbawieniem posła lub senatora wolności" – czytamy w komunikacie KPRP.
Pałac Prezydencki zwraca uwagę, że "zaskarżona ustawa zawiera dodatkowo przepis intertemporalny przewidujący, że nowe regulacje zawarte w art. 5a oraz art. 23 ust. 10a przedmiotowej ustawy stosuje się także do posła lub senatora względem którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".
Czytaj też:
Bosak: Mentzen ma większe szanse wygrać z Trzaskowskim w II turze niż NawrockiCzytaj też:
Tłumacz języka migowego "zaniemówił" po słowach Hołowni. "Miał już dość"
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl