Badanie zostało przeprowadzone przez pracownię United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski.
Respondenci otrzymali pytanie: "Czy w Polsce osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19 powinny mieć zakaz wstępu do restauracji i kawiarni".
Twierdząco odpowiedziało 40,1 proc. badanych. Przeciwnego zdania było 54,6 proc. Jedynie 5,3 proc. respondentów nie zajęło żadnego stanowiska w tej sprawie.
Drugie pytanie dotyczyło zakazu wstępu do centrów handlowych, dla osób niezaszczepionych na COVID-19.
Za wprowadzeniem takich restrykcji opowiedziało się 34,1 proc. ankietowanych. Zdaniem 58,6 proc. z nich osoby niezaszczepione powinny mieć takie samo prawo korzystania z centrów jak zaszczepione. 7,3 proc. respondentów nie miało zdania.
Największe różnice pojawiły się w odpowiedziach na pytanie o dostęp do placówek medycznych dla niezaszczepionych. Jedynie 20,8 proc. badanych spodobał się taki pomysł, przeciwnych było 76,3 proc. Mniej niż 3 proc. ankietowanych nie opowiedziało się po żadnej ze stron.
United Surveys pytał również o ewentualne ograniczenia w dostępie do komunikacji zbiorowej. Za wprowadzeniem takiego ograniczenia było 30,2 proc. respondentów, za wolnym dostępem do publicznego transportu dla wszystkich opowiedziało się 61,7 proc. z nich. 8,1 proc. badanych pozostało niezdecydowanych.
Zdaniem 36,6 proc. ankietowanych, osoby niezaszczepione na COVID-19 nie powinny mieć wstępu do parków rozrywki i ośrodków kultury 56,7 proc. osób pytanych o zdanie w tej kwestii było przeciwnych, a zdania nie miało 6,7 proc.
Niezaszczepionych powinny dotknąć ograniczenia
Na koniec badania poproszono o odniesienie się do następującej tezy: "Uważam, że osób niezaszczepionych nie powinny spotykać żadne ograniczenia."
41 proc. respondentów zgodziło się z tym twierdzeniem, przeciwnego zdania było 53,7 proc. ankietowanych. 4.4 proc. odpowiedziało "nie wiem".
Jak podkreśla "Wirtualna Polska", zarówno wyborcy Zjednoczonej Prawicy jak i opozycji głosowali podobnie w tej kwestii. 38 proc. zwolenników obozu rządzącego zgodziło się, że osób niezaszczepionych nie powinny spotkać żadne ograniczenia, odwrotnie uważa 56 proc. z nich.
Wśród wyborców opozycji 44 proc. głosujących było na "tak", a a 50 proc. na "nie".
Sondaż przeprowadzono 24 lipca, metodą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI), na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.
Czytaj też:
"Tu nie ma z kim dyskutować". Niedzielski o ataku na punkt szczepieńCzytaj też:
Minister jedzie do jednej z najsłabiej zaszczepionych gmin w kraju