"Co według Pani/Pana powinno być obecnie ważniejszym tematem debaty publicznej w Polsce, dotyczącym członkostwa Polski w Unii Europejskiej?" – takie pytanie usłyszeli uczestnicy sondaży przeprowadzonego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
51 proc. badanych wskazało, że zarówno kwestie korzyści jak i kosztów naszej obecności we wspólnocie są tak samo ważne w toczącej się debacie.
Według 22 proc. uczestników ankiety powinniśmy rozmawiać przede wszystkim o korzyściach płynących z naszego członkostwa we wspólnocie unijnej.
8 proc. ankietowanych stwierdziło, że powinniśmy skupić się głównie na kosztach naszej obecności w Unii.
19 proc. biorących udział w badaniu nie miało zdania na ten temat.
Szczegółowe wyniki
Co ciekawe, na potrzebę prowadzenia rozmowy zarówno o kosztach jak i korzyściach płynących z członkostwa Polski w Unii Europejskiej wskazują nie tylko wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, ale także Polski 2050. Podobnie uważa również blisko połowa zwolenników Koalicji Obywatelskiej.
O obu aspektach obecności Polski w UE chciałoby rozmawiać 64 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 47 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej i 53 proc. wyborców Polski 2050.
Na korzyściach chciałoby się skupić 17 proc. wyborców ZP, 47 proc. wyborców KO i 37 proc. PL2050
Zdaniem 9 proc. wyborców ZP, 3 proc. wyborców KO i 4 proc. wyborców PL2050 ważniejszym tematem są koszty obecności Polski w Unii Europejskiej.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1059 osób w dniach od 24 do 27 września 2021 roku.
Czytaj też:
Fogiel o zmianie konstytucji: Jeżeli przeciwnik wystawia piłkę, to możemy w to wejśćCzytaj też:
"To nelson założony PiS-owi". Trzaskowski chwali pomysł TuskaCzytaj też:
Suski: Niemcy nam wyrządzili tyle krzywd, że nie chcemy, żeby nam narzucali swoje prawa i zasady