Informację podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Ze wstępnego szacunku GUS także wynikało, że inflacja w grudniu wyniosła 16,6 proc. Wzrost cen okazał się zatem nieco niższy niż prognozowano.
Inflacja w grudniu
GUS podał, że w grudniu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 1,5 proc.), rekreacji i kultury (o 1,2 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio: o 0,37 pkt. proc., 0,07 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc.
Ceny w zakresie mieszkania (o 1,5 proc.) oraz łączności (o 0,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio: o 0,41 pkt. proc. i 0,01 pkt. proc.
Stopy procentowe
Przypomnijmy, że na początku stycznia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję, że stopy procentowe nie ulegną zmianie – podał Narodowy Bank Polski (NBP). Główna stopa procentowa NBP, referencyjna, pozostała zatem na poziomie 6,75 proc.
"Cykl podwyżek stóp procentowych formalnie nie został zakończony i dlatego nie można wykluczyć, że w którymś momencie do podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku dojdzie, ale aktualnie uważam to za mało prawdopodobne" – napisała Masłowska w artykule opublikowanym na stronie Radia Maryja.
Wskazała, że argumentami za powstrzymaniem się przed podwyżkami stóp procentowych jest dalsze osłabienie akcji kredytowej oraz słabnący wynik produkcji przemysłowej.
Czytaj też:
Eksperci: Ceny dóbr konsumpcyjnych tanieją najszybciej w historiiCzytaj też:
Polacy ryzykują zdrowiem, by spiąć budżet. Dramatyczne dane