W Polsce 13. emerytury są wypłacane bez względu na wysokość świadczenia głównego. Tzw. trzynastki mają zostać uruchomione w kwietniu, wraz ze zwykłą emeryturą lub rentą.
We wtorkowym komunikacie Poczta Polska przekazała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął decyzję o wcześniejszej wypłacie 13. emerytur, dzięki czemu świadczenia roznoszone przez listonoszy trafią do odbiorców w całym kraju szybciej.
Wypłata 13. emerytury
Pierwsza wypłata "trzynastki" będzie zrealizowana 31 marca (tj. piątek), z uwagi na to, że 1 kwietnia wypada w sobotę. Ostatni termin wypłaty przypadnie zaś na 25 kwietnia.
Jak podał TVN24 Biznes, harmonogram wypłat 13. emerytur wygląda następująco: 1 kwietnia (wypłata 31 marca), 5 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia (wypłata 7 kwietnia), 15 kwietnia (wypłata 14 kwietnia), 20 kwietnia, 25 kwietnia. Dodatkowe świadczenia trafią za pośrednictwem Poczty Polskiej do około dwóch milionów Polaków.
Dodatkowe świadczenie
13. emerytura jest wolna od potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie. Od świadczenia nie jest pobierany podatek od osób fizycznych. Rozwiązanie zostało zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.
Przypomnijmy, że od 1 marca polscy emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia. Minimalne wypłaty będą wyższe o 250 złotych brutto, czyli 227,50 złotych netto. Według zapewnień Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, minimalna emerytura wyniesie 1588,44 złotych. Na 13. i 14. emeryturę oraz waloryzację, wynoszącą w tym roku 114,8 proc., rząd przeznaczy z budżetu państwa 70 mld złotych.
Czytaj też:
Dr Kolek: 14. emerytura w ogóle nie przystaje do naszego systemu emerytalnegoCzytaj też:
Nowe świadczenia? Poseł PiS odpowiada: Być może tak