W związku z procesem nielegalnej imigracji, polskie władze zdecydowały o budowie zapory granicznej. Mur wymaga ostatnich prac. Zapora będzie liczyć 187 km. Niedawno ruszyła instalacja bariery elektronicznej. Prawdopodobny termin jej odbioru – według wykonawców – to połowa września.
Finisz prac zbiegł się w czasie ze znoszeniem ograniczeń dot. przebywania w pasie przygranicznym, który obowiązywał w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego.
Dziurawa zapora? Niepokojące nagranie obiega sieć
Do sieci trafiły jednak niepokojące nagrania, na których widać, jak nielegalnym imigrantom udaje się omijać zaporę. Na filmach widać, jak mężczyźni robią podkopy pod murem.
"W ramach swojej pracy naukowej zbieram różne materiały i oczywiście je dokładnie weryfikuje. Coraz więcej pojawia się zdjęć i filmów z granicy. Wybór kilku z potwierdzonych źródeł. Mur nie spełnia celów, dla których został zbudowany. Mnie to nie dziwi. Pisałem o tym wielokrotnie" – skomentował sytuację prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
Białoruś skarży się na Polskę
Mińsk domaga się zburzenia muru postawionego na granicy przez polskie władze. Warszawa w odpowiedzi wytyka Białorusi prowadzenie operacji hybrydowej przeciwko państwu NATO.
Strona białoruska poruszyła ostatnio tę sprawę na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Przedstawiciele reżimu Aleksandra Łukaszenki jako argumentu przeciwko budowie muru w polsko-białoruskiej strefie granicznej użyli obaw o naruszenie stanu Puszczy Białowieskiej. – Chcielibyśmy wezwać Polskę do zaprzestania nadużywania swojej pozycji terytorialnej jako kraju sąsiedniego, powrotu do wypełniania zobowiązań międzynarodowych, zburzenia muru, który negatywnie wpływa na ekosystem i cały region europejski – mówiła podczas dyskusji panelowej ONZ w Nowym Jorku Irina Wieliczko z białoruskiego MSZ.
Czytaj też:
Żaryn: Bariera jest atakowana przez białoruską propagandę od dawnaCzytaj też:
"Drzwi są otwarte". Łukaszenka zapowiada ułatwienia w uzyskaniu białoruskiego paszportu