Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, udostępniony na stronie Rządowego Centrum Legislacji 18 września. Ostrzegając w tej sprawie, europoseł PiS Daniel Obajtek napisał, że w propozycji znalazły się "skandaliczne zapisy", przy których "przymusowe wysiedlenia i 300 metrów od wiatraka stają się niewinną igraszką".
Wiatraki "nadrzędnym interesem publicznym"?
Rzecz dotyczy artykułu 3b ze wspomnianego projektu, którego fragment stanowi że "działania polegające na budowie lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii oraz urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji odnawialnego źródła energii stanowią realizację nadrzędnego interesu publicznego".
Ministerstwo klimatu zrealizuje interesy grup lobbingowych?
Sprawę powrotu sprawy wiatraków szybko zaczęła nagłaśniać także Konfederacja. – Lobbyści wiatrakowi wyrzuceni drzwiami przed kilkoma miesiącami teraz wracają oknem. […] Ministerstwo klimatu wykorzystuje powódź jako zasłonę dymną, pod przykrywką której może realizować interesy grup lobbingowych, które ewidentnie za tym ministerstwem stoją – powiedział na konferencji prasowej poseł Michał Wawer.
– Do tej pory, żeby uzyskać zgodę na wybudowanie wiatraka na terenie chronionym trzeba było udowodnić, że przemawia za tym nadrzędny interes publiczny – powiedział parlamentarzysta, przypominając założenia procedury. – Teraz minister Hennig-Kloska chce wprowadzić automatyzm, że w każdej sytuacji kiedy ktoś chce zbudować wiatrak, czy inną instalację odnawialnego źródła energii na terytorium Natury 2000, na terenie objętym ochroną zagrożonego gatunku, będzie z automatu przyjęte spełnienie kryterium nadrzędnego interesu publicznego – ostrzegł Wawer.
Wawer: 20 proc. najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski
Wawer powiedział, że zainteresowane podmioty chcą masowo stawiać wiatraki na obszarach Natura 2000, które obejmują 20 proc. najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski. Dodał, że jeżeli ustawa o odnawialnych źródłach energii wejdzie w życie, miejsca te zostaną wyjęte spod ochrony.
Konfederacja: Hennig-Kloska do dymisji
Poseł zapytał, gdzie w tej sytuacji są tzw. organizacje ekologiczne. Poinformował, że Konfederacja domaga się dymisji minister Hennig-Kloski i objęcia "organizacji ekologicznych" intensywną kontrolą państwa polskiego.
W dalszej części konferencji głos zabrał zastępca rzecznika prasowego Konfederacji Wojciech Machulski.
Czytaj też:
Dymisja nieuchronna? "To nie do zatrzymania przez Hołownię"