We wtorek Sąd Najwyższy (SN) oddalił skargę partii Polska 2050 Szymona Hołowni na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) odrzucającej sprawozdanie finansowe formacji.
W grudniu 2022 roku PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Polski 2050 za rok 2021.
"Sąd Najwyższy podkreślił, że jawność finansowania polityki bezpośrednio przekłada się na realizację standardów demokratycznego państwa prawnego, w szczególności wolności i transparentności działań politycznych, a także posługiwania się przez partie polityczne wyłącznie demokratycznymi metodami wpływania na kształtowanie polityki państwa lub sprawowanie władzy publicznej. W konsekwencji zasada jawności finansowania polityki umożliwia walkę z korupcją polityczną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla wartości, na których wzniesione zostało i których ochronie służyć ma demokratyczne państwo prawa" – czytamy w komunikacie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Polska 2050 reaguje
W czwartek Polska 2050 zapowiedziała złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. – Nie zostawimy tej sprawy (...). Będziemy walczyć o sprawiedliwość i o prawo – mówił wiceprzewodniczący partii na konferencji prasowej.
Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami Michał Kobosko oraz poseł Paulina Hennig-Kloska zapewniali, że ich formacja polityczna "działała i działa zgodnie z prawem". Poinformowano, iż Polska 2050 jest finansowana ze składek członkowskich i darowizn od osób fizycznych zamieszkałych na terytorium RP. – Będziemy walczyć o nasze dobre imię, prawo do prowadzenia działalności publicznej, politycznej, partyjnej, co próbuje nam się odebrać i utrudnić – powiedział Kobosko.
Szefowa koła parlamentarnego Polski 2050 oceniła, iż Sąd Najwyższy zajmował się skargą partii "z rażącym naruszeniem przepisów prawa".
Skarga do ETPC
Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym orzekającym w sprawie skarg na naruszenie praw i wolności zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Skargę do Trybunału może wnieść każda osoba, organizacja pozarządowa lub grupa jednostek, która uważa się za ofiarę naruszenia praw zawartych w Konwencji.
Czytaj też:
Na kogo chcą głosować Polacy? Jest nowy sondażCzytaj też:
Spadki poparcia dla PiS i KO. Znamy wyniki najnowszego sondażu