W czwartek prezydent Andrzej Duda na wniosek rządu wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego (115 miejscowości) i lubelskiego (68 miejscowości). Decyzja ma związek z trudną sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie od trzech tygodni koczują migranci sprowadzeni tam przez reżim Łukaszenki.
Część opozycji od początku kryzysu protestują przeciwko działaniom rządu i domaga się wpuszczenia imigrantów na teren Polski. Niektórzy z nich posunęli się do kuriozalnych ekscesów. Całą Polskę obiegło m.in. nagranie, na którym zarejestrowano jak poseł Sterczewski biega między polskimi żołnierzami, próbując przedrzeć się przez granicę do imigrantów.
Druzgocący sondaż
"Jak ocenia Pani/Pan działania posłów opozycji, którzy przeszkadzają żołnierzom i straży granicznej w ochronie granicy polsko-białoruskiej przed imigrantami, próbują przedrzeć się przez kordon ochronny, obrażają funkcjonariuszy, itp.?" – tak brzmiało pytanie zadane w sondażu pracowni Social Changes. Badanie przeprowadzono na zlecenie portalu wpolityce.pl.
Łącznie 62 proc. respondentów krytycznie ocenia działania polityków opozycji. 41 proc. ankietowanych wskazało opcję "zdecydowanie negatywnie", a 21 "raczej negatywnie".
Popisy posłów pochwala z klei 17 proc. badanych. 7 proc. "zdecydowanie pozytywnie" je ocenia, a 10 proc. "raczej pozytywnie". Z kolei 21 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii w tym temacie.
Co myślą wyborcy PO?
W sondażu zbadano również, co myśli elektorat trzech ugrupowań cieszących się obecnie największym poparciem w Polsce – PiS, KO oraz Polski 2050.
Wyborcy PiS w większości mają negatywne zdanie o popisach posłów na granicy z Białorusią – 88 proc. negatywnych ocen. Również wśród wyborców Szymona Hołowni ten odsetek jest dosyć wysoki – 62 proc. negatywnych ocen i 20 proc. pozytywnych. Zupełnie inaczej wygląda jednak to w przypadku zwolenników PO – 47 proc. pozytywnie ocenia działania posłów opozycji a jedynie 33 negatywnie.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1065 osób w dniach od 27 do 30 sierpnia 2021 roku.
Czytaj też:
Wiceszef MSWiA: Gdyby nie szopka posłów opozycji, koczowiska na granicy już dawno by nie byłoCzytaj też:
Premier: Jeżeli będzie potrzeba, przedłużymy stan wyjątkowy