Obecnie w Unii Europejskiej obowiązuje zasada jednomyślności przy podejmowaniu najważniejszych decyzji. Rozwiązanie ma chronić interesy małych i średnich państw, ale czasem prowadzi do trudności w prowadzeniu działań. W maju ubiegłego roku przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że jeżeli UE ma działać szybciej, m.in. w kontekście rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, to zasada jednomyślności "nie ma sensu" w kluczowych obszarach polityki unijnej.
W styczniu tego roku rządy Francji i Republiki Federalnej Niemiec wydały wspólną deklarację – kraje są gotowe zrezygnować z dotychczasowego mechanizmu weta w sprawach polityki zagranicznej i unijnych finansów na rzecz głosowania większością kwalifikowaną.
Polacy zabrali głos
"Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna zrezygnować z posiadanego przez siebie prawa weta w Unii Europejskiej?" – zapytali respondentów ankieterzy pracowni Social Changes w najnowszym sondażu przeprowadzonym na zlecenie portalu wPolityce.pl.
Aż 58 proc. badanych odpowiedziało na pytanie negatywnie: 35 proc. wybrało opcję "zdecydowanie nie", a 23 proc. – "raczej nie". Za likwidacją prawa weta opowiedziało się zaledwie 11 proc. ankietowanych, z czego 6 proc. wskazało "raczej tak", zaś 5 proc. – "zdecydowanie tak". 31 proc. uczestników badania nie ma zdania w tej sprawie.
Traktaty unijne
Pracownia Social Changes zapytała także, czy Polska powinna zgodzić się na zmianę traktatów Unii Europejskiej. Chodzi o zapisy, które umożliwiają wprowadzenie nowych podatków w państwach członkowskich, regulacje bezpieczeństwa wewnętrznego i ograniczenia kompetencji krajów unijnych.
41 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie nie" lub "raczej nie". Na zmiany zgadza się z kolei 21 proc. badanych. 38 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.
Sondaż został zrealizowany metodą CAWI (wypełnienie ankiety w formie elektronicznej) w dniach 19-22 maja 2023 r. na próbie 2099 osób.
Czytaj też:
Premier Morawiecki uległy wobec Unii Europejskiej? Polacy zabrali głos
Czytaj też:
Prof. Legutko: Tylko gniew ludu może zmienić lewicowy kurs UE