Domniemywane spotkanie Joe Bidena i papieża Franciszka, które miało się odbyć 15 czerwca, nie doszło do skutku. O możliwym spotkaniu informowała Catholic News Agency (CNA), powołując się na watykańskie źródła. Jak podaje agencja, organizatorzy pierwszej zagranicznej podróży amerykańskiej prezydenta zwrócili się do Watykanu z prośbą o możliwość uczestniczenia przez Bidena w porannej Mszy odprawianej przez papieża. Mieli otrzymać odpowiedź odmowną.
- Ekipa prezydenta pierwotnie poprosiła o udział w papieskiej Mszy Świętej wczesnym rankiem, ale propozycja została odrzucona przez Watykan po rozważeniu wpływu, jaki miałoby na przyjęcie Komunii Świętej przez Bidena od papieża na dyskusje, które planuje przeprowadzić USCCB [amerykański episkopat – red.], podczas spotkania rozpoczynającego się w środę 16 czerwca – czytamy na portalu CNA.
Sprawa Komunii Świętej podzieli amerykańskich biskupów?
Dziś rozpoczynają się obrady amerykańskiego episkopatu, w których jednym z punktów programu będzie dyskusja nad przygotowanym przez konserwatywnych biskupów dokumentem o „koherencji eucharystycznej” oraz głosowanie nad jego dalszym procedowaniem bądź odrzuceniem. Dokument przedstawia katolicką naukę w kwestii warunków udzielania Komunii Świętej i odmowy udzielania jej politykom sprzeciwiającym się zasadniczym prawdom nauczania Kościoła.
Zdaniem postępowego jezuickiego magazynu America obrady mogą podzielić biskupów, ponieważ część z nich uważa kierowanie się nauczaniem Kościoła o nieudzielaniu Komunii pro-aborcyjnym politykom za „upolitycznianie Eucharystii”. Ponadto rezerwę wobec konserwatywnej postawy części episkopatu wyraził Watykan – ustami prefekta Kongregacji Nauki Wiary, który zasugerował „dialog i zrozumienie” wobec promujących aborcję katolików, do których należy Joe Biden.
Na czas obrad została również zaplanowana prezentacja bp. Andrew Cozzensa, przewodniczącego komisji ds. ewangelizacji. Wystąpienie będzie poświęcone inicjatywie Odnowy Eucharystycznej, trzyletniego projektu proponowanego przez komisję, który rozpocząłby się w roku 2022.
Czytaj też:
Raport: 32 odstępstwa Joe Bidena od nauki KościołaCzytaj też:
Rośnie spór między Watykanem a biskupami z USA w sprawie aborcji?