21 września prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret zarządzający "częściową mobilizację". Według rosyjskiego resortu obrony, zmobilizowanych ma zostać 300 tys. osób.
– Uważamy, że bez względu na narodowość mogą ubiegać się o azyl w Stanach Zjednoczonych. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie – powiedziała rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre. Dodała, że wojna jest "niepopularna" wśród Rosjan, o czym świadczą dziesiątki tysięcy uciekinierów po ogłoszeniu przez Putina mobilizacji.
Według Frontexu, w dniach 21-25 września z Rosji uciekło 261 tys. ludzi. Wielu trafiło do Gruzji oraz Kazachstanu.
Niemiecka gazeta o dezerterach z Rosji: Niemcy popełniły błąd
Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" w poniedziałek opublikował artykuł na temat postawy Berlina ws. rosyjskich dezerterów. Rząd Niemiec uważa, że obywatelom Federacji Rosyjskiej, którzy masowo uciekają z kraju w celu uniknięcia mobilizacji do wojska, należy się azyl. Taka postawa jest sprzeczna ze stanowiskiem innych państw europejskich, w tym krajów bałtyckich, a także Polski.
Jak przypomniała gazeta, niemiecka władza uważa, że kraje Europy zobowiązane są do pomocy rosyjskim uciekinierom, którym "grozi więzienie lub gorszy los za odmowę walki, zabijania lub umierania w zbrodniczej wojnie Putina".
"Niemcy nie lubią działać w pojedynkę"
"Rząd w Berlinie bardzo często powtarza, że «Niemcy nie lubią działać w pojedynkę» szczególnie, gdy chodzi o Rosję i Ukrainę" – napisała gazeta. "Sankcje, dostawy broni – tak, ale zawsze tylko w «ścisłej koordynacji» z sojusznikami w Europie" – można przeczytać w artykule. Tym razem, zdaniem autora, Huberta Wetzela, władze Niemiec zostały zmuszone działać w pojedynkę.
"W każdym razie kraje UE, do których ci Rosjanie przybywają, nie są zachwycone. Polska i kraje bałtyckie natychmiast zapowiedziały, że będą dalej ograniczać wjazd obywateli Rosji, nawet jeśli mają ważne wizy do UE. W weekend w ślad za nimi poszła Finlandia" – wymieniał Wetzel.