Przywódcy Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) będą rozmawiać w formule online na szczycie, którego gospodarzem będą Indie, które będzie reprezentował premier Narendra Modi.
Putin i Xi na szczycie SCO
Celem rozmów będzie omówienie rozszerzenia wpływów grupy euroazjatyckiej m.in. poprzez otwarcie drogi do członkostwa dla Białorusi.
Władimir Putin weźmie udział w międzynarodowym wydarzeniu po raz pierwszy od czasu zakończenia buntu najemników Grupy Wagnera pod koniec czerwca.
Prawdopodobnie Białoruś podpisze niebawem memorandum o zobowiązaniach, które mają doprowadzić do członkostwa w późniejszym terminie. Na obecną chwilę Mińsk ma status obserwatora, a Moskwa wymusza na władzach państwa zacieśnianie stosunków z Rosją.
Dyplomacja Indii
Szczyt odbywa się zaledwie dwa tygodnie po tym, jak premier Indii Narendra Modi został przyjęty przez prezydenta USA Joe Bidena z wizytą państwową, a oba kraje nazwały siebie "jednymi z najbliższych partnerów na świecie".
Indie sprawują w tym roku przewodnictwo w SCO, ale także w G20 podążają własną dyplomatyczną ścieżką. Stosunki między krajami zachodnimi a partnerstwem rosyjsko-chińskim są napięte z powodu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku i zaostrzającej się rywalizacji gospodarczo-politycznej Pekinu z Waszyngtonem.
Podczas wtorkowego szczytu Modi będzie również dzielił wirtualną scenę z Xi po raz pierwszy od listopada, kiedy obaj przywódcy byli obecni na szczycie G20 w Indonezji. Relacje między dwoma uzbrojonymi w broń nuklearną azjatyckimi gigantami są szczególnie napięte od ponad trzech lat, ponieważ pozostają w konflikcie politycznym w kwestii granicy w Himalajach.
Szanghajska Organizacja Współpracy
Państwa członkowskie SCO omówią między innymi kwestie Afganistanu, terroryzmu, bezpieczeństwa regionalnego, polityki klimatycznej i integracji cyfrowej.
Szanghajska Organizacja Współpracy została utworzona w 2001 roku przez Chiny i Rosję, z byłymi radzieckimi państwami Azji Środkowej jako członkami, do których później dołączyły Indie i Pakistan. SCO jest grupą polityczną i bezpieczeństwa, która postawiła sobie za zadanie przeciwdziałać zachodnim wpływom w Eurazji.
Czytaj też:
Aneksja części Ukrainy. Cichy sojusznik Rosji odmówiłCzytaj też:
Macron gościem na szczycie BRICS? Jest komentarz MSZ Rosji