Bułgaria i Ukraina są bliskie porozumienia w sprawie sprzedaży dwóch rosyjskich reaktorów jądrowych i innego sprzętu z niedokończonej elektrowni jądrowej Belene, o którą od lat toczy się spór – podał dziennik "The Wall Street Journal", powołując się na urzędników zaznajomionych z sytuacją.
Budowa elektrowni w Belene jest jedną z najdroższych inwestycji w historii Bułgarii. Nowa elektrownia miałaby dostarczać tanią energię i przekształcić kraj w ważnego eksportera prądu.
Inwestycje w Belene realizowano w latach 1981-1989 oraz 2002-2012 w ścisłej współpracy z rosyjskimi firmami. Budowę zarzucono na mocy decyzji parlamentu w 2012 r. ze względu na rosnące koszty i brak możliwości pozyskania inwestora.
Ukraina negocjuje z Bułgarią zakup rosyjskich reaktorów. Zapłacą USA?
Zgodnie z negocjowaną umową bułgarski państwowy koncern energetyczny NEK sprzeda sprzęt o wartości co najmniej 600 mln euro z niedokończonej elektrowni jądrowej Belene ukraińskiej państwowej spółce atomowej Energoatom.
Ponieważ Kijowowi trudno będzie sobie pozwolić na taki zakup, jedna z opcji omawianych przez bułgarskich i amerykańskich urzędników zakłada, że środki dla Energoatomu w ramach pomocy finansowej dla Ukrainy przekażą Stany Zjednoczone.
Rozważany jest również drugi wariant płatności, w ramach którego Bułgaria miałaby otrzymać mniejszościowy udział w ukraińskiej elektrowni jądrowej Chmielnicki, w której zostaną zainstalowane rosyjskie urządzenia z zakładu w Belene.
Media: Porozumienie było otrzymywane w tajemnicy
W czwartek bułgarski parlament przyjął decyzję zobowiązującą rząd w Sofii do negocjacji z Kijowem w sprawie sprzedaży wyposażenia elektrowni Belene.
"WSJ", powołując się na anonimowe źródła, poinformował, że przygotowywane od kilku tygodni porozumienie było utrzymywane w tajemnicy, aby uniemożliwić zablokowanie go przez prorosyjskich polityków bułgarskich.
Tego samego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Bułgarii z oficjalną wizytą, podczas której podpisano memorandum o współpracy obu krajów w sektorze energetycznym. Według urzędników dyskutowano także o umowie nuklearnej.
W elektrowni Belene zainstalowano reaktory wodne ciśnieniowe WWER o mocy 1000 MW. Te same reaktory pracują w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, która chce uruchomić dwa kolejne bloki.
Jeśli Kijów i Sofia osiągną porozumienie, rosyjskie urządzenia będą wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej na Ukrainie.
Czytaj też:
NATO ma plan na wypadek katastrofy nuklearnej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej