Na początku tygodnia Trump najpierw wstrzymał wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy, a następnie odciął ją od amerykańskich danych wywiadowczych, co spowodowało, że precyzyjna artyleria w postaci wyrzutni HIMARS stała się bezużyteczna.
Koniec wsparcia ze strony USA. Jak to tłumaczy Trump?
USA przestały dzielić się z Ukrainą także informacjami na temat celów wojskowych i wczesnymi ostrzeżeniami o wystrzeleniu przez Rosję rakiet i dronów w kierunku ukraińskiego terytorium.
Zawieszenie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy może pozostać w mocy, dopóki Trump nie uzna, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski popiera rozmowy pokojowe z Rosją.
Podczas piątkowej rozmowy z dziennikarzami w Gabinecie Owalnym Trump był pytany m.in. o odmowę dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej, podczas gdy Rosja kontynuuje zakrojone na szeroką skalę ataki na ukraińskie miasta.
– Muszę wiedzieć, że oni (Ukraińcy – red.) chcą ugody. Jeśli nie chcą się dogadać, to wychodzimy stamtąd. Robię to, aby powstrzymać śmierć. To ważniejsze niż cokolwiek innego – stwierdził amerykański prezydent.
Państwa nordyckie i bałtyckie pomogą Ukrainie. Padła kwota
Ministrowie krajów nordyckich i bałtyckich doszli do porozumienia ws. zwiększenia pomocy dla Kijowa. Szefowie MON omówili również inicjatywy, które mają w przyszłości zapobiec niedoborom amunicji w ukraińskim wojsku.
Jak przekazał mediom po spotkaniu w Kopenhadze minister obrony narodowej Danii Troels Lund Poulsen, uzgodniono zwiększenie darowizn oraz przekazanie funduszy jako rekompensatę za brak wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych.
Szef duńskiego MON zaznaczył, że Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Islandia oraz Litwa, Łotwa i Estonia wesprą Ukrainę "bardzo dużą kwotą miliardów (duńskich koron)", co odpowiada milionom euro.
– Omówiliśmy również jakie dalsze inicjatywy możemy podjąć, aby przeciwdziałać niedoborowi amunicji, którego mogą doświadczyć Ukraińcy – podkreślił Poulsem.
Jak zaznaczył minister obrony narodowej Danii, rząd, który reprezentuje, przekaże m.in. więcej sprzętu wojskowego, niezbędnego do utworzenia nowych brygad ukraińskiej armii.
Czytaj też:
Przełom ws. Ukrainy? Oto warunki PutinaCzytaj też:
"Cele Rosji są niezmienne". Zełenski komentuje atak na Ukrainę
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
dorzeczy.pl/gielda