Informację potwierdziło w środę MSZ Państwa Środka. Delegacje spotkają się w piątek w Pekinie. Dzień wcześniej zakończone zostaną wspólne manewry wojskowe tych państw u wybrzeży Iranu.
W piątek trójstronne rozmowy Chiny–Rosja–Iran
Przedmiot rozmów to "irańska kwestia nuklearna". Gospodarzem spotkania będzie wiceminister spraw zagranicznych ChRL Ma Zhaoxu. Federację Rosyjską będzie reprezentował wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, a Teheran Kazem Gharibabadi, szef MSZ Iranu.
Podczas briefingu prasowego rzecznik MSZ Chin Mao Ning przekazała, że "strony wymienią poglądy na temat irańskiego programu nuklearnego i innych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania".
Security Belt-2025
Od poniedziałku u wybrzeży Iranu trwają wspólne ćwiczenia wojskowej Iranu, Chin i Rosji. Chodzi o strategicznie położony akwen w pobliżu miasta portowego Czabahar w południowo-wschodniej części kraju. Manewry pod kryptonimem Security Belt-2025, które potrwają do czwartku, to piąte trójstronne ćwiczenia od 2019 r.
Analitycy do spraw bezpieczeństwa postrzegają te ćwiczenia jako wyraźny sygnał rosnących powiązań o charakterze militarnym między Iranem, Rosją i Chinami, które starają się zrównoważyć w regionie wpływy Stanów Zjednoczonych.
Strategiczne partnerstwo
W styczniu Moskwa i Teheran zawarły traktat o kompleksowym partnerstwie strategicznym Rosja-Iran. Porozumienie podpisali prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Iranu Masud Pezeshkian.
W dokumencie jest klauzula zakazująca obu stronom wspierania agresorów przeciwko sobie oraz zezwalania na wykorzystanie ich terytorium do ataku na drugą stronę. Porozumienie zostało zawarte w zakresie rozszerzenia handlu i współpracy m.in. w dziedzinach obronności, transportu, cyberbezpieczeństwa, logistyki, środowiska, walki z terroryzmem i przestępczością czy pomocy humanitarnej. Traktat – zgodnie z założeniem – będzie regulował stosunki dwustronne przez następne 20 lat.
Zarówno Rosja, jak i Iran szukają rozmaitych sposobów na złagodzenie skutków zachodnich sankcji. Handel między Iranem a Rosją oraz kilkoma innymi państwami regionu ma ułatwić utworzenie brakującego kolejowego odcinka Międzynarodowego Korytarza Transportowego Północ-Południe (INSTC) łączącego Europę z Południową Azją.
Oba kraje chcą zmniejszyć zależność od rynków zachodnich poprzez zabezpieczenie dla siebie dostępu do rynków azjatyckich – w tym szczególnie indyjskiego. Istotną rolę ma w tym odegrać strategiczne położenie Iranu pomiędzy Europą a Azją Środkową oraz Chinami a Indiami.
Porozumienie przewiduje także zacieśnienie współpracy na płaszczyźnie energetyki. Kreml dysponuje ogromnymi rezerwami ropy naftowej i gazu ziemnego, ma również zainwestować znaczące środki w irański system energetyczny.
Czytaj też:
Putin może pomóc Trumpowi w dialogu z wrogiem sojusznika USACzytaj też:
Trump: "Wkrótce wydarzy się wielka rzecz". Najwyższy przywódca Iranu odpowiada
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl