Unia Europejska nie przyznała Litwie i Estonii pieniędzy na budowę "muru dronów” na granicach z Rosją i Białorusią. Poinformował o tym dowódca Litewskiej Państwowej Straży Granicznej Rustamas Lyubaevas, cytowany przez LRT.
Wniosek o dofinansowanie złożyły wspólnie służby graniczne Litwy i Estonii, ale projekt został odrzucony na początku marca br. Dziennikarze przypomnieli, że koszt "muru dronów” szacowano na 12 mln euro, z czego 4 mln miało trafić do Estonii, a po 2,5 mln do pozostałych krajów biorących udział w projekcie.
Lyubaevas podkreślił, że projekt nie został anulowany. Będą poszukiwane inne sposoby jego sfinansowania. Oba kraje planują ponownie ubiegać się o fundusze z Unii Europejskiej. Szef litewskiej straży granicznej dodał, że UE finansuje inne zakupy dronów. Jak dotąd Litwa otrzymała 11 milionów euro na zakup tego typu maszyn.
Rozczarowania decyzją Brukseli nie kryje premier Litwy Gintautas Paluckas. Polityk wyraził ubolewanie, że kwestie te będą musiały zostać rozwiązane na szczeblu krajowym, przy użyciu funduszy państwowych.
– Tak właśnie skonstruowana jest Europa. Musimy negocjować, zobaczyć, gdzie możemy wesprzeć potrzeby mieszkańców południa, aby oni wspierali potrzeby mieszkańców północy. Cóż, tym razem nie udało nam się osiągnąć porozumienia, ale spróbujemy następnym razem – powiedział szef litewskiego rządu.
Państwa bałtyckie obawiają się Rosji
Dziennik "The Telegraph” poinformował niedawno, że NATO planuje przeciwdziałać możliwej inwazji Rosji na państwa bałtyckie. W związku z tym Estonia, Łotwa i Litwa przygotowują "Bałtycką Linię Obrony”. Należy zauważyć, że prace budowlane postępują w szybkim tempie. Jednakże ukończenie tego procesu może zająć dziesiątki lat.
W artykule przypomniano także o raporcie duńskiego wywiadu. Wskazano w nim, że po zakończeniu lub zamrożeniu wojny na Ukrainie Federacja Rosyjska będzie mogła szybko dokonać ponownego uzbrojenia, aby rozpocząć wojnę przeciwko NATO.
Czytaj też:
Rubio: USA nie wyjdą z NATO. W mediach jest nieuzasadniona histeriaCzytaj też:
Ekspert lotnictwa: W razie wojny atak nastąpiłby z powietrza